Czy opodatkowaniu podlega zwrot kosztów związanych z wykorzystaniem prywatnego samochodu w celach służbowych?

Niektórzy pracownicy muszą korzystać z prywatnego samochodu do pracy, przy czym pracodawcy nierzadko zwracają za niego koszty. Jednak czy w takiej sytuacji zwrot kosztów podlega opodatkowaniu? To skomplikowane.

Czy opodatkowaniu podlega zwrot kosztów związanych z wykorzystaniem prywatnego samochodu w celach
  • Damian Jemioło
  • /
  • 4 stycznia 2024

Używasz prywatnego samochodu do pracy? Czeka Cię podatek

Korzystanie z własnego samochodu do celów zawodowych wiąże się niestety z opodatkowaniem. Ostatnio Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą zwrotu kosztów używania prywatnego auta przez pracownika do celów służbowych. 

Czy programy rabatowe na zakup samochodów służbowych generują przychód dla pracowników?Czy programy rabatowe na zakup samochodów służbowych generują przychód dla pracowników?Anna Pakaszewska-Cetera

Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, zwrot kosztów używania własnego samochodu do celów służbowych stanowi przychód pracownika. A przez to podlega opodatkowaniu. Dla wielu może to być zaskakujące, ale KIS podkreśliła, że każda korzyść majątkowa, którą osoba fizyczna otrzymuje, jest zazwyczaj opodatkowana, chyba że istnieje wyraźne zwolnienie od podatku.

W przypadku zwrotu kosztów związanych z wykorzystaniem prywatnego samochodu do jazd służbowych organ podatkowy uznał tę korzyść za przychód pracownika. Nawet jeśli dotyczy to jedynie podróży lokalnych, to nie spełnia to kryteriów, aby podlegać zwolnieniu od podatku.

Zwrot kosztów za wykorzystanie prywatnego samochodu

KIS wyjaśniła, że istnieją sytuacje, w których przepisy innych ustaw wyraźnie określają możliwość zwrotu kosztów. Np., jeśli pracodawca ma obowiązek lub możliwość zwrotu określonych wydatków na podstawie konkretnych ustaw, to nie podlega on opodatkowaniu. Niestety, w przypadku zwrotu kosztów za jazdy lokalne, gdy nie istnieje takie jasne odniesienie w przepisach, jest to traktowane jako przychód pracownika i podlega opodatkowaniu.

Przedsiębiorcy starający się uniknąć podatku często argumentują, że zwrot kosztów za użytkowanie samochodu jest jedynie wyrównaniem poniesionych wydatków. Jednak według interpretacji KIS, taki zwrot stanowi rzeczywisty przychód. 

Warto również wspomnieć, że istnieją sytuacje, w których przepisy innych ustaw wyraźnie wyłączają z opodatkowania zwrot kosztów. Jednakże, jeśli te przepisy nie określają bezpośrednio prawa do zwrotu kosztów, organ podatkowy interpretuje takie świadczenia właśnie jako przychód.

Czy KIS ma rację?

Sprawa nie jest jednak taka oczywista, bo niejednokrotnie zdarzają się zupełnie inne wyroki sądowe niż orzecznictwo organów podatkowych. Sądy nierzadko stają po stronie podatnika i wskazują, że koszty poniesione przez pracownika za pracodawcę z powodu korzystania z prywatnego środka transportu, nie stanowią dla tego pierwszego realnych korzyści majątkowych. A zatem zwrot ten należy traktować neutralnie. 

Tym samym używanie własnego auta w celach służbowych przy zwrocie kosztów nie podlegałoby opodatkowaniu. Podobnego zdania był Trybunał Konstytucyjny, który wydał wyrok w 2014 r., gdzie wskazał, że aby świadczenia uzyskiwane od pracodawcy podlegały opodatkowaniu, musiałyby prowadzić do pojawienia się po stronie pracownika korzyści majątkowych. Trudno jednak w takiej sytuacji mówić o korzyści. 

Jakie są kwestie prawne w sytuacji rozstania wspólników biznesowych?Jakie są kwestie prawne w sytuacji rozstania wspólników biznesowych?Damian Jemioło

Krótko mówiąc – sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, a niejasność przepisów powoduje odmienne stanowiska organów sądowych i podatkowych. Jednak w takich sytuacjach wyroki sądowe są częściej zdecydowanie korzystniejsze dla podatników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!