Czy programy rabatowe na zakup samochodów służbowych generują przychód dla pracowników?

Według Krajowej Informacji Skarbowej programy rabatowe oferowane przez spółki na zakup samochodów służbowych nie generują przychodu dla pracowników w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy programy rabatowe na zakup samochodów służbowych generują przychód dla pracowników?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 2 stycznia 2024

Program rabatowy na zakup samochodu służbowego

Jedna ze spółek, która jest czynnym podatnikiem VAT, oferuje program sprzedaży samochodów służbowych swoim pracownikom i osobom współpracującym z firmą. Samochody te mogą być wykorzystywane zarówno jako samochody służbowe, jak i prywatne. Program sprzedaży takich samochodów obejmuje także rabat w wysokości 20%, a w niektórych przypadkach nawet do 30%. Jeżeli żaden z pracowników nie zdecyduje się na zakup, wówczas samochody są sprzedawane na rynku zewnętrznym. 

Ryczałt za jazdę prywatnym samochodem w celach służbowych nie jest przychodemRyczałt za jazdę prywatnym samochodem w celach służbowych nie jest przychodemAnna Pakaszewska-Cetera

Spółka wystosowała wniosek o udzielenie informacji na temat tego, czy program rabatowy na zakup samochodu służbowego jest przychodem dla pracownika i czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spółka w swoim podaniu zawarła argument przemawiający za tym, że program ten nie jest przychodem ponieważ jest on dostępny dla szerokiego kręgu osób i nie prowadzi do dodatkowych korzyści związanych z pracą.

Program rabatowy nie stanowi przychodu 

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła argumentację wnioskodawcy. W swoim uzasadnieniu odniosła się do kilku przepisów prawa podatkowego, w tym art. 9, 12, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ uznał, że program rabatowy na zakup samochodów służbowych nie generuje przychodu dla pracowników ponieważ nie wiąże się z dodatkowymi dochodami z pracy i jest dostępny dla szerszego grona odbiorców. 

"W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu opis sprawy uznać należy, że krąg uprawnionych do zakupów samochodów z rabatem jest potencjalnie nieograniczony. Jeśli zatem grono beneficjentów – podmiotów korzystających z rabatów na jednakowych czy zbliżonych/podobnych/porównywalnych warunkach nie będzie ograniczone, a więc dotyczyć będzie szerokiego grona beneficjentów, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u osób biorących udział w programie nie powstanie. Wobec powyższego, w niniejszej sprawie w sytuacji zakupu do Spółki samochodu służbowego na zasadach określonych w Programie, po stronie nabywcy samochodu w związku z nabyciem przez niego samochodu po obniżonej cenie nie powstał/nie powstanie przychód, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpowiadający wartości udzielonego rabatu. Tym samym na Państwu nie ciążą/nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, ani obowiązek sporządzenia informacji PIT-11." — wyjaśnił dyrektor KIS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!