Jak zarejestrować się jako bezrobotny online?

Dzięki rządowemu portalowi można zarejestrować się jako bezrobotny bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć elektroniczny podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Jakie dokumenty należy przygotować aby zarejestrować się online jako bezrobotny? 

Jak zarejestrować się jako bezrobotny online?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 3 stycznia 2024

Co jest potrzebne do rejestracji online?

W celu rejestracji online jako bezrobotny należy przede wszystkim posiadać profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Przed przystąpieniem do rejestracji warto wcześniej przygotować też skany lub zdjęcia następujących dokumentów:

  • oryginał lub odpis dyplomu, świadectwa ukończonej szkoły ponadpodstawowej wraz z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe,
  • zaświadczenia o ukończeniu kursów oraz potwierdzające uprawnienia zawodowe (dotyczy osób, które mają dodatkowe kwalifikacje),
  • oryginały wszystkich świadectw pracy lub świadectw służby,
  • orzeczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności (wymagane w przypadku osób posiadających taki dokument),
  • dokument, na podstawie którego odmówiono przyznania statusu osoby bezrobotnej (np. decyzja o pobieraniu renty z tytułu niezdolności do pracy). 

Rejestracja online krok po kroku

Jeżeli posiadasz profil zaufany lub podpis kwalifikowany i masz przygotowane wszystkie wymagane dokumenty, możesz przystąpić do rejestracji. Aby móc zarejestrować się jako osoba bezrobotna drogą elektroniczną należy skorzystać z portalu praca.gov.pl. Po wybraniu odpowiednich opcji na portalu system poprosi cię o wypełnienie ankiety, dzięki czemu będzie mógł ustalić twoją pozycję na rynku pracy. Od tego kroku zależy, czy system zarejestruje cię jako osobę bezrobotną, czy osobę poszukującą pracy.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Komu przysługuje?Prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Komu przysługuje?Joanna Gościńska

Po wypełnieniu ankiety dostępne są dwie opcje dalszego postępowania. Jeżeli chcesz załatwić sprawę online, powinieneś wybrać „Rejestrację w powiatowym urzędzie pracy”, gdyż umożliwia ona dokonanie rejestracji w sposób w pełni elektroniczny, bez konieczności wizyty w urzędzie pracy. W przeciwnym wypadku można wybrać „Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy”, które wiąże się jednak z koniecznością wizyty w urzędzie w celu dostarczenia załączników i dokonania rejestracji. 

Jeśli wybrałeś opcję rejestracji online pojawi się formularz, który należy wypełnić, a także załączyć odpowiednie skany dokumentów. Po uzupełnieniu trzeba potwierdzić zgodność formularza ze stanem faktycznym i wysłać go podpisując go za pomocą profilu zaufanego lub elektronicznego podpisu kwalifikowanego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.