Czy umowy najmu powinny zawierać klauzule odpowiedzialności za szkody w lokalu?

Wynajmowanie mieszkania to dobry sposób na dodatkowy, miesięczny dochód. Jednak nie zawsze jest ono bezproblemowe, biorąc pod uwagę relacje między wynajmującym a najemcą. Trudności mogą pojawić się przy ustaleniu odpowiedzialności za szkody wyrządzone w lokalu. Kto za nie odpowiada? Czy trzeba dołączać do umów klauzule odpowiedzialności za szkody? 

Czy umowy najmu powinny zawierać klauzule odpowiedzialności za szkody w lokalu?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 22 lutego 2024

Kto odpowiada za szkody wyrządzone w lokalu mieszkalnym? 

Według Kodeksu cywilnego po zakończeniu najmu mieszkania najemca zobowiązany jest do opuszczenia lokalu w stanie niepogorszonym, jednakże nie ponosi on odpowiedzialności za zużycie rzeczy, które są następstwem prawidłowego ich używania, zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli więc lokal mieszkalny oraz wszystkie znajdujące się w nim sprzęty były używane zgodnie z ich przeznaczeniem, to w tym wypadku nie będziemy mieć do czynienia z odpowiedzialnością najemcy za ich zużycie. Ustalenie, czy dana rzecz była używana prawidłowo, z czym wiąże się jej zużycie, możliwie jest w odniesieniu do realiów konkretnego przypadku.

Jak prawo chroni lokatora?Jak prawo chroni lokatora?Joanna Gościńska

Ponadto do najmu mieszkań stosuje się także ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 172). Zgodnie z jej art. 6b ust. 2 najemcę obciąża naprawa i konserwacja m.in.:

  • podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych,
  • okien i drzwi,
  • wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą,
  • trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą,
  • osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej,
  • pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
  • etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
  • przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,
  • innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów oraz malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

W pozostałych przypadkach obowiązek napraw bądź wymiany elementów mieszkania spoczywa na wynajmującym. W sytuacji, kiedy konieczne będzie podjęcie działań, które obciążą wynajmującego, a bez których mieszkanie jest niezdatne do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin na realizację niezbędnych prac. Po bezskutecznym upływie terminu najemca może dokonać napraw na koszt wynajmującego i przykładowo odliczyć poniesione koszty od czynszów za kolejne miesiące najmu.

Klauzule odpowiedzialności za szkody

Umowy najmu niekoniecznie powinny zawierać klauzule odpowiedzialności za szkody wyrządzone w lokalu, bowiem odpowiedzialność tę regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Natomiast w przypadku chęci dokładniejszego określenia odpowiedzialności, czy zastosowania odmiennych reguł, warto taką klauzulę dołączyć do umowy. Jednak w przypadku ograniczenia odpowiedzialności za szkody w mieniu wynajmującego należy pamiętać o tym, że nie jest dopuszczalne wyłączenie odpowiedzialności za szkody spowodowane z winy umyślnej. Klauzule umowne całkowicie wyłączające odpowiedzialność odszkodowawczą względem drugiej strony będą zatem częściowo nieważne, a na sprawcy umyślnej szkody i tak ciążyć będzie obowiązek jej naprawienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: umowy

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!