Czy zawsze trzeba mieć przy sobie dowód osobisty?

Zgodnie z przepisami, każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej powinien posiadać dowód osobisty. Posiadać, ale nie nosić przy sobie. — Tyle teorii, bo jak pokazuje doświadczenie, w wielu sytuacjach, noszenie dowodu w portfelu może uchronić nas przed szeregiem nieprzyjemności, a jak pokazują przykłady mogą być one bardzo dotkliwe!

Czy zawsze trzeba mieć przy sobie dowód osobisty?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 maja 2020

Do czego potrzebny jest dowód osobisty?

Dowód osobisty to podstawowy dokument, dzięki któremu w wielu sytuacjach możemy potwierdzić naszą tożsamość. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli załatwić jakąś urzędową sprawę lub zlikwidować lokatę w banku (bądź wziąć kredyt) dowód okaże się niezbędny. Tak samo na poczcie, odbiór przesyłki poleconej bez dowodu będzie niemożliwy. Dokument ten ułatwi nam także przekraczanie granic nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale także w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w tych krajach, które zezwalają na swobodny przepływ osób bez wymaganego paszportu.

CZYTAJ TEŻZawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonosza

Ktoś powie – to oczywistości. Jednak czy w drodze do pracy, apteki, szkoły lub osiedlowego warzywniaka dowód osobisty jest nam potrzebny? Okazuje się, że może uchronić nas przed szeregiem problemów. Pamiętajmy, że funkcjonariusz policji może nas wylegitymować w każdym momencie. W czasie pandemii przekonało się o tym wiele osób, które wyszły z domu np. bez obowiązkowej maseczki. To samo tyczy się osób, które przechodzą przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, czym narażają się na mandat w wysokości minimum 50 zł. W takich sytuacjach funkcjonariusz musi najpierw nas wylegitymować, ale jak to zrobi jeśli nie mamy dowodu?

Wylegitymowanie przez policję a brak dowodu

Tu zaczynają się problemy, choć teoretycznie nie powinno ich być. Jeśli nie posiadamy przy sobie żadnego dokumentu, policjant może potwierdzić naszą tożsamość na podstawie naszego oświadczenia lub zeznania osób trzecich, które nas znają. Funkcjonariusze posiadają narzędzia by przez radio lub system informatyczny potwierdzić prawdziwość danych. Jednak jeśli podczas takiej procedury pojawią się problemy, w najgorszym wypadku możemy zostać… zatrzymani na 24 godziny w celu potwierdzenia tożsamości – a to już z pewnością nie jest interesującą alternatywą.

Oczywiście nie możemy zostać ukarani za brak posiadania dokumentu tożsamości, jednak czy perspektywa zatrzymania przez policję nie jest czymś w rodzaju kary? Pamiętajmy, że oprócz dowodu osobistego, do potwierdzenia naszej tożsamości wystarczy także prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem i kompletem danych. Nie może być to jednak karta identyfikacyjna z zakładu pracy, czy bilet miesięczny. Przydatna będzie jednak legitymacja szkolna lub studencka.

CZYTAJ TEŻ Ile zarabia się w Biedronce?

Dowód osobisty w telefonie

Dla osób, które z rożnych przyczyn nie lubią nosić dokumentów przy sobie jest alternatywa. Każdy z nas posiada telefon komórkowy, który przy odrobinie starań może stać się nośnikiem elektronicznego dowodu, który spełni swoją rolę w trakcie kontroli policyjnej. Wystarczy skorzystać z aplikacji mTożsamość rozwijanej przez ministerstwo cyfryzacji w ramach programu mObywatel. Taka wirtualna wersja dokumentu będzie uznana np. na poczcie, podczas kontroli imiennego biletu kolejowego czy w przypadku konieczności wylegitymowania się przed policją. Co więcej dzięki temu rozwiązaniu można było pobrać kartę do głosowania w ostatnich wyborach do europarlamentu. Jedyne, czego potrzebujemy to profil zaufany, smartfon i połączenie z internetem. Resztę załatwimy na rządowych stronach www.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!