Dostarczenie wadliwej rzeczy
W przypadku dochodzenia roszczeń z rękojmi, dostarczenie rzeczy do miejsca wydania rzeczy lub innego miejsca wskazanego w umowie odbywa się przez kupującego, ale na koszt sprzedawcy.

Art. 5612 kodeksu cywilnego
§ 1 Kupujący, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt sprzedawcy dostarczyć rzecz wadliwą do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy takiego miejsca nie określono w umowie – do miejsca, w którym rzecz została wydana kupującemu.
Opisywany przepis jest nowy, bo w poprzednim stanie prawnym kwestia ta nie była dokładnie uregulowana.
W obecnym przepisie wyraźnie wskazano, że w przypadku dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi, dostarczenie rzeczy do miejsca jej wydania lub innego miejsca wskazanego w umowie, odbywa się przez kupującego, ale na koszt sprzedawcy.
Dotyczy to sytuacji, gdy kupujący, realizując swe uprawnienia z rękojmi, domaga się wymiany rzeczy lub odstępuje od umowy. W praktyce będą to takie przypadki, gdy :
- rzecz nie wymaga demontażu — w przypadku wymiany,
- rzecz wymaga lub nie wymaga demontażu — w przypadku usunięcia wad.
Jesli rzecz została zamontowana, obowiązek jej demontażu przy wymianie rzeczy wadliwej obciąża sprzedawcę, zgodnie art. 5611 § 1 KC. Kupujący nie będzie miał wtedy obowiązku dostarczenia rzeczy do sprzedawcy, bo obowiązek demontażu i ponownego zmontowania obciąża sprzedawcę
Nie dotyczy to natomiast przypadków, gdy kupujący żąda usunięcia wady, albo obniżenia ceny. Nie ma on wówczas obowiązku dostarczenia rzeczy do sprzedawcy. W tym wypadku kupujący powinien rzecz udostępnić w miejscu, w którym się ona znajduje.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.