Udostępnienie rzeczy w miejscu przeznaczenia lub montażu

Dowiedz się, czy istnieją wyjątki od obowiązku dostarczenia uszkodzonej rzeczy. Kiedy kupujący może udostępnić sprzedawcy rzecz w miejscu, gdzie się ona znajduje?

Montaż lodówki

Art. 5612  kodeksu cywilnego

...

§ 2. Jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez kupującego byłoby nadmiernie utrudnione, kupujący obowiązany jest udostępnić rzecz sprzedawcy w miejscu, w którym rzecz się znajduje.

 

Wyjątkiem od obowiązku dostarczenia rzeczy do sprzedawcy jest sytuacja, gdy dostarczenie tej rzeczy przez kupującego wiązałoby się z nadmiernymi trudnościami. Przez nadmierne trudności należy rozumieć nadmierny wysiłek, bardzo duże starania, aby odesłać dana rzecz. Może to wynikać np. z wielkości, wagi, czy kwestii zamontowania danej rzeczy.

Wówczas kupujący zobowiązany jest udostępnić rzecz w miejscu, gdzie ta rzecz się znajduje i ewentualnie jest zamontowana.

Chodziło będzie tu o rzeczy dużych gabarytów (lodówka), albo zamontowanych w sposób specyficzny (piec centralnego ogrzewania, kominek).

Choć, zgodnie z paragrafem kolejnym, niżej omawiany zapis odnosi się do realizacji tylko dwóch uprawnień wynikających z rękojmi -  odstąpienia od umowy i wymiany,  to w praktyce, gdy będzie chodziło o sytuacje obniżenia ceny lub usunięcie wady, konsument też musi udostępnić rzecz w miejscu, gdzie ona się znajduje (i ewentualnie jest zamontowana), gdyż taki obowiązek wynika z 5611 § 1 KC (nie może sprzedawca zdemontować i ponownie zamontować rzeczy bez udostępnienia mu jej przez kupującego).

Poza tym, sprzedawca nie będzie mógł również ocenić stopnia uszkodzenia rzeczy do ustalenia wysokości obniżenia rzeczy bez jej obejrzenia, zapoznania się z jej stanem, a to może zrobić tylko, gdy kupujący mu rzecz udostępni w miejscu, gdzie ona się znajduje (i ewentualnie jest zamontowana).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!