Dozór elektroniczny. Najważniejsze informacje

System dozoru elektronicznego to rozwiązanie stosowane przez wiele państw na świecie. Co warto o nim wiedzieć?

Dozór elektroniczny. Najważniejsze informacje
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 19 kwietnia 2024

Co to jest dozór elektroniczny?

To system nadzoru nad osobami, których swoboda osobista została ograniczona, jednak zamiast tradycyjnego więzienia, korzysta z technologii elektronicznych do monitorowania ich zachowań i lokalizacji. Głównym celem jest umożliwienie pozostawanie poza zakładem karnym, zachowując jednocześnie kontrolę nad ich działaniami. Dane pobierane przez urządzenia stosowane w ramach dozoru elektronicznego, takie jak bransoletki elektroniczne, są monitorowane przez odpowiednie instytucje. 

Dzięki temu systemowi możliwe jest stosowanie bardziej elastycznych form kontroli karnej, które jednocześnie pozwalają na integrację jednostki z życiem społecznym, co może przyczynić się do ograniczenia recydywy oraz kosztów związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego.

Kto może skorzystać?

Dozór elektroniczny stanowi rozwiązanie dla osób, których swoboda osobista została ograniczona w wyniku decyzji sądu i wymaga się ścisłego nadzoru zachowań i lokalizacji. Niestety — nie wszyscy mogą z niego skorzystać. To alternatywa dla skazanych na krótkie wyroki, dokładnie: do roku. Dodatkowo, nieważne ile zostało do końca kary — ważne to, co zawiera wyrok. Kolejną istotną rzeczą do zapamiętania jest to, że kary można połączyć, jednak ich suma nie może przekraczać roku.

Nie należy również zapominać, że na taki sposób odbywania kary niezbędna jest zgoda osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe.

Proces polega na wyposażeniu osoby objętej nadzorem w specjalne urządzenia elektroniczne — w bransoletę monitorującą. Urządzenie to jest połączone z centralnym systemem monitorującym, który śledzi lokalizację osoby oraz rejestruje inne istotne informacje. Przed rozpoczęciem nadzoru elektronicznego należy przejść odpowiednie przygotowanie, w tym przeszkolenie z zakresu korzystania z urządzenia oraz zrozumienie zasad obowiązujących w trakcie odbywania kary.

Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej?Jaka kara za użycie znalezionej karty płatniczej? Michał Górecki

Dzięki temu instytucje nadzorujące są w stanie skutecznie monitorować zachowania i lokalizację osób objętych karą lub innym rodzajem nadzoru, co pozwala na lepszą kontrolę nad ich przestrzeganiem narzuconych zasad. Jest to także korzystne rozwiązanie z punktu widzenia systemu penitencjarnego, ponieważ umożliwia zmniejszenie liczby osadzonych w więzieniach oraz kosztów związanych z ich utrzymaniem, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa społecznego.

Po założeniu urządzenia dozoru elektronicznego osoba objęta nadzorem nie może już całkowicie swobodnie żyć tak jak wcześniej. Choć nie jest to równoznaczne z zamknięciem w więzieniu zostają nałożone pewne ograniczenia na codzienne życie. Najczęściej obejmują one zakaz opuszczania określonego obszaru geograficznego bez zgody odpowiednich władz nadzoru, a także nakazy dotyczące pozostawania w domu w określonych godzinach.

Choć urządzenie umożliwia pewną elastyczność w poruszaniu się, na przykład do pracy, na zakupy czy na leczenie, to jednak wciąż nakłada ono ograniczenia. Dlatego też osoba objęta dozorem musi dostosować swoje nawyki i plany do wyznaczonych zasad, co może wpłynąć na jej codzienne funkcjonowanie i styl życia.

Pozytywy i negatywy systemu dozoru

Może on mieć pozytywne działanie na skazanego. Przede wszystkim — umożliwia osobie skazanej pozostanie w swoim środowisku domowym, co może przyczynić się do zachowania więzi rodzinnych i społecznych oraz utrzymania stabilności życiowej. Może być postrzegany jako forma kary mniej uciążliwa niż pozbawienie wolności w zakładzie penitencjarnym — prowadzi do  zmniejszenia stresu i negatywnych skutków psychicznych związanych z odosobnieniem od społeczeństwa.

Często jest traktowany (zarówno przez skazanych, jak i społeczeństwo) jako szansa na poprawę i rehabilitację. Ograniczenie swobody osobistej może zmotywować do przestrzegania zasad i unikania popełniania przestępstw w przyszłości.

Wreszcie, dozór elektroniczny może umożliwić osobie skazanej kontynuowanie pracy lub nauki, co może przyczynić się do zachowania stabilności finansowej i społecznej oraz ułatwić reintegrację społeczną po odbyciu kary. Dzięki temu może być postrzegany jako szansa na pozytywne zmiany i lepszą przyszłość.

Za co samorządowiec może trafić do aresztu?Za co samorządowiec może trafić do aresztu?Joanna Gościńska

Dozór elektroniczny ma pozytywne skutki, ale istnieją również pewne negatywne aspekty związane z jego stosowaniem. Noszenie urządzenia monitorującego może być uciążliwe i ograniczające dla osoby skazanej. Ograniczenia dotyczące przemieszczania się i codziennych czynności mogą wpływać na poczucie swobody i prywatności jednostki, co może prowadzić do frustracji i dyskomfortu.

Wiele osób traktuje go jako formę kontroli i nadzoru, co może prowadzić do poczucia upokorzenia i utraty godności. Pomimo tego, że dozór elektroniczny umożliwia uniknięcie odbywania kary w więzieniu, to nadal wiąże się z ograniczeniami i nadzorem, które mogą być odczuwane jako upokarzające i stresujące.

Niektóre osoby skazane mogą próbować uniknąć takiego rodzaju kary lub próbować znaleźć sposób na jego obejście, co może prowadzić do naruszeń warunków kary oraz dodatkowych konsekwencji prawnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!