Elon Musk ukarany w Turcji za przejęcie Twittera

W poniedziałek Internet obiegła informacja, że Elon Musk został ukarany karą grzywny przez turecki Urząd ds. Ochrony Konkurencji za przejęcie Twittera bez zgody tamtejszej instytucji. Kilka dni później miliarder obraził na Twitterze swojego byłego już pracownika, który jest niepełnosprawny.

Elon Musk ukarany w Turcji za przejęcie Twittera
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 10 marca 2023

Grzywna za przejęcie Twittera w Turcji

O kontrowersyjnym multimilionerze Elonie Musku sieć nie przestaje mówić. W poniedziałek Internet obiegła informacja, że Elon Musk został ukarany karą grzywny przez turecki Urząd ds. Ochrony Konkurencji za przejęcie Twittera bez zgody tamtejszej instytucji.

Co prawda, multimiliarder nie złamał bezpośrednio zasad konkurencji, jednak grzywnę wyznaczono za brak uzyskania zgody instytucji na dokonanie transakcji. Wartość kary ma wynieść 1 proc. dochodu Twittera w Turcji w 2022 roku. Urząd podkreślił, że decyzja będzie mogła być zakwestionowana w sądzie.

Czy on w Twitterze pracuje, czy nie?

Dwa dni później o Musku znów było głośno, przez wymianę zdań z byłym pracownikiem Twittera, który chciał się dowiedzieć czy został zwolniony.  Halli Thorleifsson na platformie należącej do multimiliardera napisał: „Drogi Elonie Musku. 9 dni temu odcięto mi dostęp do firmowego komputera, razem z około 200 innymi osobami. Jednak twój kierownik działu HR nie jest w stanie mi powiedzieć czy jestem zatrudniony, czy nie. Nie odpowiadasz też na moje maile. Może jeśli dostateczna liczba osób poda to dalej, to odpowiesz mi tutaj?”.

Twitter w rękach Elona Muska. Fala krytyki i fala entuzjazmuTwitter w rękach Elona Muska. Fala krytyki i fala entuzjazmuMonika Świetlińska

Wpis ten rozpoczął wymianę zdań z Muskiem, którym dopytywał się, jaką pracę tak właściwie wykonywał Thorleifsson. W trakcie konwersacji właściciel Twittera na oczach ponad 130 mln obserwatorów zaczął obrażać byłego pracownika, poddając w wątpliwość jego niepełnosprawność (mężczyzna żyje z dysforią mięśniową, porusza się na wózku i musi robić przerwy w pisaniu na klawiaturze) oraz nazwał go „bezużytecznym”.

Obrażał a później przepraszał

Musk insynuował też, że pracownik „nie wykonał żadnej pracy przez ostatnie 4 miesiące” oraz że jest bogaty i rozpoczął burzę w internecie po to, by zyskać więcej pieniędzy w ramach odprawy. „Przepraszam za niego, jest po prostu najgorszy” – niesmacznie zażartował też Musk (tweeta potem usunął). W międzyczasie Thorleifsson miał otrzymać maila, że jednak jest zwolniony.

Marketing start-upów à la Elon. Czego możemy się nauczyć z Twittera Muska?Marketing start-upów à la Elon. Czego możemy się nauczyć z Twittera Muska?Łukasz Blichewicz

Po burzy, która przetoczyła się przez Twittera, ostatecznie Elon Musk publicznie przeprosił swojego byłego pracownika: „Chciałbym przeprosić Halli'ego za moje niezrozumienie jego sytuacji. Bazowałem to na nieprawdziwych informacjach, które mi przekazano”.

Elon Musk to założyciel lub współzałożyciel takich przedsiębiorstw, jak m.in. PayPal, SpaceX czy Tesla. Multimilioner Twittera kupił w październiku 2022 roku. Transakcję wyceniono na 44 mld dolarów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!