Ile oszczędności mają Polacy? Prawie w ogóle

Oszczędzanie jest uznawane za najważniejsze – to główny wniosek z badania "Plany finansowe Polaków na 2024 r.", przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. W bieżącym roku 40% respondentów planuje oszczędzać, 20% zamierza odłożyć pewną sumę jako finansową poduszkę bezpieczeństwa, a 7% chce inwestować swoje środki. Priorytetem dla Polaków, w porównaniu do takich działań jak redukcja konsumpcji, unikanie zadłużenia czy dążenie do podwyżki lub zmiany pracy, jest oszczędzanie. 

Ile oszczędności mają Polacy? Prawie w ogóle
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 lutego 2024

Chętniej oszczędzamy. Dlaczego?

Niemal czteroletni okres niepewności i napięć, wywołanych najpierw przez pandemię, a następnie konfliktem na Ukrainie, ma wpływ na większą skłonność Polaków do oszczędzania. W 2022 roku, co czwarta osoba ankietowana uważała, że oszczędzanie nie ma sensu lub nie była w stanie tego robić z powodu niskich dochodów. W ubiegłym roku taką opinię wyraziło już tylko 18% respondentów.

W 2023 roku, 80% badanych zadeklarowało, że posiada jakiekolwiek oszczędności, choć w 30% przypadków były to kwoty niewielkie, najczęściej nie przekraczające 3 tys. zł (22%), a czasami oscylujące między 3 a 5 tys. zł (10%), jak wynika z cyklicznych badań "Oszczędności i kłopoty finansowe Polaków" przeprowadzonych dla BIG InfoMonitor.

Bezrobocie rejestrowane w styczniu — ponad 96 tys. wolnych miejsc pracyBezrobocie rejestrowane w styczniu — ponad 96 tys. wolnych miejsc pracyJakub Stasak

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że wartość depozytów gospodarstw domowych wzrosła w ubiegłym roku, osiągając na koniec grudnia 1 227,7 mld zł. Wzrost ten wyniósł ponad 124 mld zł, co stanowi znaczące zwiększenie w porównaniu do 34 mld zł rok wcześniej i 67 mld zł trzy lata temu.

Reforma podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), planowana przez rząd może przyczynić się do uatrakcyjnienia oszczędzania i inwestowania długoterminowego, szczególnie, że od lat jest to jednym z podstawowych wyzwań gospodarstw domowych. Oszczędności są kluczowe dla bezpieczeństwa ekonomicznego, ograniczenia stresu finansowego i możliwości reagowania na nieprzewidziane wydatki bez konieczności pożyczania – zwrócił uwagę dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Oszczędzać i mniej kupować

W planach finansowych Polaków na ten rok, oszczędzanie wyprzedziło inne cele, takie jak poszukiwanie nowej pracy, dążenie do podwyżki, ograniczanie wydatków czy unikanie zadłużenia. Niemal co piąty badany (18%) zamierza unikać zobowiązań finansowych, a 11% planuje spłacić już istniejące długi.

Pod wpływem rosnącej inflacji i kosztów życia, Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności na nieprzewidziane wydatki. W ubiegłym roku, 44% osób musiało sięgnąć po zgromadzone środki, a brak oszczędności był odczuwalny szczególnie dotkliwie dla tych, którzy ich nie mieli.

Oszczędzanie obejmuje nie tylko finanse, ale również ograniczenie zużycia zasobów takich jak energia czy woda, a także racjonalizację wydatków na codzienne potrzeby. W kontekście zmian kulturowych, rośnie popularność idei zrównoważonego rozwoju i zmienia się podejście do konsumpcjonizmu. W 2024 roku, 20% badanych zamierza oszczędzać, a 17% ograniczać konsumpcję. Już w poprzednim roku zauważono spadek sprzedaży detalicznej o 2,7% w stosunku do roku poprzedniego, co wskazuje na większą ostrożność w wydatkach.

Zarządzanie budżetem domowym

Lepsze planowanie i kontrolowanie wydatków jest kolejnym ważnym celem dla Polaków. W badaniach, 26% respondentów podkreśliło znaczenie umiejętności w zakresie zarządzania finansami. Problemy z terminowym regulowaniem rachunków i zobowiązań finansowych dotykają wielu osób, co potwierdzają dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, wskazujące, że około 2,7 mln osób, czyli ok. 9% dorosłych, weszło w nowy rok z długami na łączną kwotę 83,5 mld zł.

Polacy chcą oszczędzać, ale ich na to... nie stać!Polacy chcą oszczędzać, ale ich na to... nie stać!Monika Świetlińska

Niestety, w Polsce edukacja finansowa nadal nie jest wystarczająco rozwinięta, co widać zwłaszcza wśród młodych ludzi, gdzie jedna trzecia odczuwa braki w umiejętnościach planowania budżetu. Problem ten dotyka również starsze pokolenia.

W kontekście pracy, część planów finansowych na bieżący rok wiąże się z życiem zawodowym. Co dziesiąty badany rozważa zmianę pracy w najbliższych miesiącach, a nieco mniejsza grupa myśli o negocjowaniu podwyżki. Co dwudziesta osoba bierze pod uwagę przebranżowienie lub inną znaczącą zmianę zawodową.

Przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami pracy i koniecznością dostosowania się do trendów oszczędnościowych i zmniejszonego konsumpcjonizmu. Wymaga to znacznego wysiłku w celu utrzymania poziomu zatrudnienia i sprzedaży.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!