Alimenty, a pełnoletnie dziecko. Jakie czynności trzeba wykonać?

Pełnoletność to moment, w którym uzyskiwane pełne prawo do czynności prawnych.  Często pojawiają się głosy, że alimenty przysługują jedynie do tego wieku. Czy to prawda? Czy nie jest to mylne przekonanie? Warto również dowiedzieć się, jakie kroki trzeba podjąć w przypadku chęci ich zniesienia?

Alimenty, a pełnoletnie dziecko. Jakie czynności trzeba wykonać?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 26 lutego 2024

Co z alimentami po ukończeniu 18 roku życia?

Warto zapamiętać, że uprawniony może otrzymywać takie wsparcie finansowe nie do momentu, w którym osiągnie pełnoletność, ani do chwili rezygnacji z nauki. Alimenty można otrzymywać, jeśli nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, na przykład ze względu na kontynuowanie nauki, trudną sytuację życiową lub stan zdrowia. 

Jeśli osoba pełnoletnia kontynuuje naukę po ukończeniu 18 lat alimenty mogą być wypłacane, ponieważ utrudnione jest samodzielne utrzymanie się (praca na cały etat itp.), Nauka nie jest to warunkiem koniecznym dla ich przysługiwania. Istnieją również inne czynniki, takie jak sytuacja życiowa dziecka, czy jego zdolność do finansowej samodzielności się, które mogą uzasadniać dalsze przysługiwanie alimentów.

Trzeba podkreślić, że osobom z niepełnosprawnością przysługują one zazwyczaj do końca życia. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę specyficzne potrzeby i ograniczenia, jakie mogą one mieć.

Na czyje konto wpłacać alimenty: rodzica, czy dziecka?

Gdy osoba uprawniona do alimentów osiąga pełnoletność uzyskuje zdolność do czynności, a co za tym idzie — może podjąć decyzję związaną z przesyłanie alimentów. Istnieje możliwość pozostawienie dotychczasowego stanu — czyli kontynuacji wpłaty alimentów na konto matki. Innym rozwiązaniem jest przesyłanie przelewów na konto uprawnionego, czyli dziecka – wystarczy poinformować rodzica o zmianie konta lub adresata przekazu pocztowego.

Alimenty dla osoby dorosłejAlimenty dla osoby dorosłej Małgorzata Łaziuk

Zależy to od różnych czynników: na przykład od relacji między dzieckiem a rodzicem, a także — ewentualnych ustaleń zawartych między stronami. W każdym przypadku ważne jest, aby decyzja uwzględniała najlepiej interesy wszystkich zaangażowanych stron.

Jak zrezygnować?

Zrezygnowanie z płacenia alimentów to proces, który wymaga starannego rozważenia i złożenia odpowiednich wniosków. Osoba pragnąca zakończyć płacenie alimentów zazwyczaj musi złożyć stosowny wniosek do sądu, który będzie odpowiedzialny za rozpatrzenie sprawy. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ decyzja o zaprzestaniu płacenia alimentów nie może być podjęta jednostronnie przez osobę płacącą (nie można przestać ich płacić), lecz musi być zatwierdzona przez właściwy organ sądowy.

Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne.Małgorzata Łaziuk

Wniosek musi być uzasadniony i poparty odpowiednimi argumentami, które uzasadnią decyzję o zaprzestaniu płatności. Sąd będzie analizował sytuację obu stron oraz okoliczności, które skłoniły osobę płacącą do wnioskowania o uchylenie obowiązku alimentacji. Ważne jest również, aby taka osoba miała świadomość konsekwencji takiej decyzji. Sąd może podjąć różne decyzje w tej sprawie, uwzględniając wszystkie okoliczności i interesy związane z daną sytuacją rodzinną.

Ważne! Nie można samodzielnie zaprzestać wykonywania przelewów — sprawą może zająć się komornik.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!