Ruszyły konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur
W drugiej połowie lutego ruszyły konsultacje związane z planowanym wdrożeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Spotkania mają formułę hybrydową i odbywają się w warszawskiej siedzibie resortu finansów oraz online.
- Jakub Stasak
- /
- 22 lutego 2024
Cel konsultacji
Głównym założeniem konsultacji jest zasięgnięcie opinii różnych grup przedsiębiorców, organizacji branżowych oraz innych podmiotów zainteresowanych planowanym wdrożeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur.
Uczestnikami cyklicznych spotkań są dyrektorzy i eksperci reprezentujący bezpośrednio zaangażowane w projekt departamenty Ministerstwa Finansów.
Przyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak
W ramach zrealizowanych do tej pory paneli omówiono tematy takie jak bezpieczeństwo i wydajność systemu, czy kwestie związane z fakturami wystawianymi na rzecz konsumentów.
Prowadzone w kolejnych terminach rozmowy poświęcone zaś będą m.in. zasadom wystawiania faktur przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sposobom wypełniania poszczególnych pozycji e-faktury.
Zapisy na konsultacje
Szczegółowy terminarz i formularz zgłoszeniowy dostępne są w serwisie internetowym resoru finansów.
Zgłoszenia na spotkania konsultacyjne w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur mają miejsce wyłącznie za pośrednictwem wspomnianego formularza.
Liczba miejsc na spotkania stacjonarne jest ograniczona do 60 osób, z zastrzeżeniem, że o rodzaju uczestnictwa decyduje kolejność zapisów.
Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?Rafał Stępniewski
Deklaracja chęci uczestnictwa w spotkaniu stacjonarnym musi zostać złożona najpóźniej do godziny 12.00 w dniu poprzedzającym dane spotkanie.
W odbywających się w siedzibie Ministerstwa Finansów konsultacjach stacjonarnych mogą wziąć udział maksymalnie dwaj przedstawiciele tej samej organizacji, instytucji czy firmy, pozwoli to na obecność większej liczby podmiotów.
Termin obowiązkowego wdrożenia przesunięty
Krajowy System e-Faktur (KSeF) wdrożony został nieco ponad dwa lata temu – możliwość dobrowolnego skorzystania z niego polscy podatnicy otrzymali 1 stycznia 2022 roku.
Zgodnie z pierwotnymi założeniami przedstawicieli resortu finansów, obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, a w przypadku małych i średnich firm zwolnionych z podatku VAT od 1 stycznia 2025 roku.
Jakie są zasady rozliczania PIT dla osób otrzymujących dochody z zagranicy?Jakub Stasak
Ostatecznie jednak z powyższych planów zrezygnowano, co następująco komentował minister Andrzej Domański:
„Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. System nie wejdzie w życie w 2024 roku. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.