Ruszyły konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur

W drugiej połowie lutego ruszyły konsultacje związane z planowanym wdrożeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Spotkania mają formułę hybrydową i odbywają się w warszawskiej siedzibie resortu finansów oraz online.

Ruszyły konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur
  • Jakub Stasak
  • /
  • 22 lutego 2024

Cel konsultacji

Głównym założeniem konsultacji jest zasięgnięcie opinii różnych grup przedsiębiorców, organizacji branżowych oraz innych podmiotów zainteresowanych planowanym wdrożeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur.

Uczestnikami cyklicznych spotkań są dyrektorzy i eksperci reprezentujący bezpośrednio zaangażowane w projekt departamenty Ministerstwa Finansów.

Przyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturPrzyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak

W ramach zrealizowanych do tej pory paneli omówiono tematy takie jak bezpieczeństwo i wydajność systemu, czy kwestie związane z fakturami wystawianymi na rzecz konsumentów.

Prowadzone w kolejnych terminach rozmowy poświęcone zaś będą m.in. zasadom wystawiania faktur przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sposobom wypełniania poszczególnych pozycji e-faktury.

Zapisy na konsultacje

Szczegółowy terminarz i formularz zgłoszeniowy dostępne są w serwisie internetowym resoru finansów.

Zgłoszenia na spotkania konsultacyjne w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur mają miejsce wyłącznie za pośrednictwem wspomnianego formularza.

Liczba miejsc na spotkania stacjonarne jest ograniczona do 60 osób, z zastrzeżeniem, że o rodzaju uczestnictwa decyduje kolejność zapisów.

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?Rafał Stępniewski

Deklaracja chęci uczestnictwa w spotkaniu stacjonarnym musi zostać złożona najpóźniej do godziny 12.00 w dniu poprzedzającym dane spotkanie.

W odbywających się w siedzibie Ministerstwa Finansów konsultacjach stacjonarnych mogą wziąć udział maksymalnie dwaj przedstawiciele tej samej organizacji, instytucji czy firmy, pozwoli to na obecność większej liczby podmiotów.

Termin obowiązkowego wdrożenia przesunięty

Krajowy System e-Faktur (KSeF) wdrożony został nieco ponad dwa lata temu – możliwość dobrowolnego skorzystania z niego polscy podatnicy otrzymali 1 stycznia 2022 roku.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami przedstawicieli resortu finansów, obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, a w przypadku małych i średnich firm zwolnionych z podatku VAT od 1 stycznia 2025 roku.

Jakie są zasady rozliczania PIT dla osób otrzymujących dochody z zagranicy?Jakie są zasady rozliczania PIT dla osób otrzymujących dochody z zagranicy?Jakub Stasak

Ostatecznie jednak z powyższych planów zrezygnowano, co następująco komentował minister Andrzej Domański:

„Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. System nie wejdzie w życie w 2024 roku. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!