Nagroda jubileuszowa. Czy pracownicy firm prywatnych mogą ją otrzymać?

Nagroda jubileuszowa to dla wielu osób oczekiwany zastrzyk gotówki, czasem nawet pomoc w spełnieniu marzeń. Kto może ją otrzymać? Czy właściciele prywatnych przedsiębiorstw mogą przydzielić ją zatrudnionym pracownikom?

Nagroda jubileuszowa. Czy pracownicy firm prywatnych mogą ją otrzymać?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 19 lutego 2024

Czym jest nagroda jubileuszowa?

To świadczenie przyznawane pracownikowi z okazji długotrwałej pracy w zawodzie. Jest to forma uznania i wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie pracownika. Warunki przyznawania nagrody jubileuszowej, takie jak minimalny wymagany staż pracy, różnią się w zależności rodzaju przedsiębiorstwa; od polityki firmy, reguł.

Taka nagroda może być istotnym, wspomagającym budżet domowy świadczeniem.

Komu przysługuje?

Nagroda jubileuszowa nie jest ograniczona wyłącznie do sektora budżetowego, czyli instytucji publicznych czy firm państwowych (choć tam częściej jest spotykana). Także w przedsiębiorstwach prywatnych można ją otrzymać — tu przyznawanie zależy od polityki firmy, decyzji właścicieli, czy tradycji panujących w danym przedsiębiorstwie.

Jak praca dorywcza wpływa na finanse i rozwój zawodowy?Jak praca dorywcza wpływa na finanse i rozwój zawodowy? Małgorzata Łaziuk

W sektorze prywatnym nagroda jubileuszowa może przybierać różne formy, takie jak premie pieniężne, prezenty, vouchery na zakupy czy wyjazdy.

W firmach publicznych otrzymać ją mogą między innymi pracownicy służby zdrowia, instytucji kultury, służby cywilnej, samorządowi. Dodatkowe pieniądze za lata pracy przysługują też górnikom, bibliotekarzom, nauczycielom, czy pocztowcom.

Ile wynosi nagroda jubileuszowa?

Jeśli chodzi o wysokość nagrody jubileuszowej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy ona od wielu czynników, w tym od polityki firmy lub instytucji oraz od ustaleń, lub regulaminów wewnętrznych. Szczegółowe informacje można uzyskać w aktach dotyczących poszczególnych grup zawodowych, czyli na przykład w ustawie o służbie cywilnej, ustawie o zakładach zdrowotnych, ustawie o służbie cywilnej, czy pracowników urzędów skarbowych, a także w karcie nauczyciela. Może być ustalona jako określony procent wynagrodzenia miesięcznego zatrudnionego, być kwotą stałą lub też mieć charakter symboliczny, czy być rzeczowa (np. telefon komórkowy, sztabka złota, laptop itp.). Dowolność związana jest zwykle z pracownikami przedsiębiorstw prywatnych — w publicznych zwykle jest to wyżej wspomniany procent miesięcznego wynagrodzenia (np. 200, czy 300%). 

Prawa pracowników związane z godzinami pracy i przerwamiPrawa pracowników związane z godzinami pracy i przerwamiMałgorzata Łaziuk

Nagroda jubileuszowa za lata pracy ma istotne znaczenie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy oraz dla relacji między nimi. Dla zatrudnionego stanowi symboliczne uznanie długoletniej pracy i zaangażowania w firmę, co może budować poczucie wartości i lojalności wobec pracodawcy. Dla właściciela przedsiębiorstwa może być narzędziem motywacyjnym, wzmacniającym więzi z zatrudnionymi oraz budującym korporacyjną kulturę organizacyjną. Jest to także sposób budowania pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy, co może przyczynić się do pozyskiwania i zatrzymywania najlepszych pracowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!