Ile wynosi rekompensata za opóźniony lot?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się czekać godzinami na opóźniony lot? Czy wiesz, że możesz mieć prawo do odszkodowania w takiej sytuacji? Ile wynosi rekompensata za opóźniony lot i jakie warunki muszą być spełnione, aby ją otrzymać?

Ile wynosi rekompensata za opóźniony lot?
  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 29 maja 2024

Opóźnienia lotów są częstym problemem, z którym borykają się podróżujący na całym świecie. Wpływają one nie tylko na plany, ale także na komfort pasażerów. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują pasażerom w przypadku opóźnionych lotów i jaką rekompensatę można otrzymać.

Warunki otrzymania rekompensaty

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim opóźnienie musi wynosić co najmniej trzy godziny. Czas ten liczy się od planowanej godziny przylotu do momentu faktycznego dotarcia do miejsca docelowego. Ponadto, lot musi być realizowany przez linię lotniczą z siedzibą w Unii Europejskiej lub mieć miejsce startu w jednym z krajów Unii. Warto również zaznaczyć, że opóźnienia spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, takimi jak złe warunki pogodowe czy strajki, nie kwalifikują się do odszkodowania.

Gdzie nocować kamperem?Gdzie nocować kamperem? Katarzyna Leszczak

Wysokość odszkodowania

Kwota rekompensaty za opóźniony lot zależy od kilku czynników, przede wszystkim od długości trasy lotu. Zgodnie z rozporządzeniem WE 261/2004, pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

  • 250 euro dla lotów do 1500 km,
  • 400 euro dla lotów wewnątrz UE powyżej 1500 km oraz innych lotów o długości od 1500 km do 3500 km,
  • 600 euro dla lotów powyżej 3500 km.

Należy jednak pamiętać, że przewoźnik lotniczy może zredukować kwotę odszkodowania o 50%, jeśli zaoferuje alternatywny lot, który dotrze do miejsca docelowego z opóźnieniem nieprzekraczającym czterech godzin.

Co to jest stampila w paszporcie?Co to jest stampila w paszporcie? Katarzyna Leszczak

Jak dochodzić swoich praw?

Proces ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot może wydawać się skomplikowany, ale istnieje kilka kroków, które warto podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Przede wszystkim, należy zachować wszystkie dokumenty związane z lotem, takie jak bilety i karty pokładowe. Następnie warto zgłosić reklamację bezpośrednio do linii lotniczej, najlepiej w formie pisemnej, zawierając wszystkie szczegóły dotyczące lotu oraz opis opóźnienia.

Jeśli linia lotnicza nie odpowie na reklamację w ciągu 30 dni lub odmówi wypłaty odszkodowania, pasażer ma prawo złożyć skargę do krajowego organu nadzoru lotniczego lub skorzystać z usług firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań lotniczych. W niektórych przypadkach konieczne może być skierowanie sprawy do sądu.

Młodzi polscy badacze kosmosu z szansą na międzynarodową karieręMłodzi polscy badacze kosmosu z szansą na międzynarodową karieręJakub Stasak

Opóźnienia lotów są frustrującym doświadczeniem, ale znajomość swoich praw może pomóc złagodzić ich skutki. Pasażerowie mają prawo do odszkodowania, jeśli opóźnienie wynosi co najmniej trzy godziny i nie jest spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. Wysokość odszkodowania zależy od długości trasy lotu, a procedura dochodzenia swoich praw, choć czasem skomplikowana, jest możliwa do przejścia przy odpowiedniej wiedzy i determinacji. Warto walczyć o swoje prawa i pamiętać, że rekompensata może wynosić od 250 do 600 euro w zależności od okoliczności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!