Ile zapłacimy za winiety jadąc do Chorwacji?

Każdego roku w sezonie wakacyjnym Chorwację odwiedza około miliona Polaków – wynika z oficjalnych statystyk. Zdecydowana większość z nich decyduje się dotrzeć tam własnym samochodem. Przejazd przez kilka krajów wiąże się z koniecznością korzystania z płatnych dróg i uiszczenia opłaty – najczęściej w formie winiet i e-winiet.

Ile zapłacimy za winiety jadąc do Chorwacji?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 lipca 2019

Jak dojechać do Chorwacji?

Polacy jadący do Chorwacji najczęściej planują swoją podróż w oparciu o dwie trasy przecinające kontynent między Polską a Adriatykiem. Najpopularniejszą drogą wybieraną przez mieszkańców zachodniej i centralnej Polski jest ta prowadząca przez Czechy (i, lub Słowację), Austrię i Słowenię. Mieszkańcy wschodniej oraz południowo-wschodniej Polski częściej wybierają „mniej autostradowy” przejazd przez Słowację i Węgry. W oparciu o te dwa warianty przedstawiamy kalkulację kosztów zakupu winiet oraz szacunkowych opłat drogowych z którymi powinniśmy się liczyć.

Quiz — czy wiesz, za co możesz dostać mandat?Quiz — czy wiesz, za co możesz dostać mandat? Katarzyna Grum

Ile kosztują winiety w Czechach?

Na początek Czechy. Charakteryzują się wygodną siecią dróg, choć są pewne braki – o których za chwilę… U naszych południowych sąsiadów obowiązują opłaty drogowe za przejazd autostradami i i ekspresówkami. Winieta, będąca dowodem wniesienia opłaty powinna zostać naklejona od wewnętrznej strony przedniej szyby, we wskazanym na awersie miejscu.

Jeżeli wybieramy się na tygodniowy pobyt, może nam wystarczyć dziesięciodniowa czeska winieta która kosztuje 310 CZK (koron czeskich) czyli przeliczając na naszą walutę około 52 złote.  Nieco więcej wydamy za winietę trzydziestodniową – 440 CZK czyli 73,30 zł.

Kolejny wydatek będzie zależał od tego, czy mijając Brno, w stronę Austrii pojedziemy mniej wygodną drogą nr 52 o standardzie zbliżonym do polskiej „krajówki” (to jest ta niedoskonałość sieci drogowej, o której pisaliśmy przed chwilą), czy kierując się na Wiedeń zdecydujemy się zahaczyć o Słowację autostradą nr 2. Jeśli wybierzemy wygodniejszy wariant, musimy doliczyć winietę słowacką, o której więcej napiszemy za chwilę przy okazji „słowacko-węgierskiego” wariantu drogi do Chorwacji.

Ile kosztuje przejazd autostradami w Austrii?

Jadąc do Chorwacji, z przyjemnością przejeżdża się przez Austrię, którą ze względu na sieć wygodnych autostrad, polscy turyści nazywają „odcinkiem specjalnym”. Chyba, że trafimy na remont jakiegoś fragmentu trasy, to wówczas możemy się nieco rozczarować. Nie zdenerwuje nas jednak cena. Winiety w kraju Mozarta są tańsze niż u Wojaka Szwejka.

Za dziesięciodniową winietę zapłacimy 9 EUR czyli 38,40 zł. Jeżeli w drogę powrotną wybierzemy się po 10 dniach lepiej kupić kolejną winietę o tym samym nominale, bowiem kolejnym poziomem w austriackim systemie jest naklejka z dwumiesięcznym terminem ważności, a ta kosztuje już 26,80 EUR czyli 114,35 zł.

Dodajmy że w Austrii obowiązuje także system e-winiet umożliwiający wykupienie elektronicznej winiety, bez konieczności umieszczania na szybie tradycyjnej. Zakupu można dokonać wchodząc na stronę bardzo wygodnego systemu poboru opłat https://shop.asfinag.at/ gdzie zostaniemy obsłużeni w języku polskim (!)

Masz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądzeMasz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Michał Górecki

Ekstremalnie drogie winiety w Słowenii

Słowenia to mały kraj – mniejszy pod względem powierzchni od województwa mazowieckiego. Ale że każdy chce być pod jakimś względem „naj...” władze w Lublanie wybrały najgorszą dla turystów możliwość. Niestety, Słowenia słynie z NAJdroższych winiet na trasie przejazdu do Chorwacji. Za siedmiodniową naklejkę zapłacimy… 15 EUR czyli 64 złote. Miesięczna winieta to już dwukrotnie wyższy wydatek – 30 EUR czyli 128 złotych (!). Biorąc pod uwagę wielkość tego kraju cena może zdenerwować – co sprawia, że niektórzy turyści chcą zagrać na nosie słoweńskim władzom i… czasem popadają przez to w kłopoty. Mało tego. Jadąc na tygodniowe wakacje do Chorwacji, raczej nie "zdążymy" z powrotem na jednej winiecie tygodniowej dlatego będziemy musieli kupić miesięczną. 

Czy da się ominąć płatne odcinki autostrad w Słowenii?

Według wielu wypowiedzi na forach internetowych oraz przekazywanych z ust do ust między miłośnikami wczasów w Chorwacji – tak. Znane są jednak smutne historie będące efektem zaufania nawigacji, drogowskazom lub pomyłek, które kończyły się nieuprawnionym wjazdem na płatny odcinek. Tego typu oszczędności nie zawsze się opłacają a słoweńskie służby, delikatnie mówiąc „wyczulone” są na auta z polskimi tablicami rejestracyjnymi.

Chorwacja – ile kosztuje przejazd autostradami?

Pod względem systemu opłat drogowych Chorwacja jest bardzo podobna do Polski – płaci się na bramkach. Średnio 27 groszy za 1 km płatnej autostrady (dla porównania w Polsce płacimy  od 10 do 40 gr za kilometr).

Elektroniczne winiety na Słowacji oraz Węgrzech

Jadąc do Chorwacji drugim wariantem przez Słowację i Węgry nie musimy niczego naklejać na szybę – co nie oznacza, że przez te kraje przejedziemy za darmo.

Rząd w Bratysławie zrezygnował już z winiet analogowych naklejanych na przednią szybę samochodu. Obecnie obowiązuje tam system e-winiet. Polega on na tym, że w momencie wniesienia opłaty, nasz numer rejestracyjny jest wpisywany do słowackiej bazy danych. Całość weryfikowana jest przez kamery rozmieszczone wzdłuż płatnych dróg oraz policję. Warto zachować dowód wpłaty jeśli e-winietę zakupiliśmy na stacji paliw czy w innym punkcie.

Dziesięciodniowa słowacka e-winieta kosztuje 10 EUR czyli ok. 42,67 zł. W wariancie trzydziestodniowym opłata wynosi 14 EUR czyli niecałe 60 złotych.  Zakupu można dokonać przez internet na portalu elektronicznego systemu poboru i ewidencji winiet autostradowych w Republice Słowackiej https://eznamka.sk/pl – obsługa również w języku polskim.

System e-winiet z długimi tradycjami działa na Węgrzech. Dziesięciodniowa opłata została tam skalkulowana na poziomie 3500 forintów czyli 45,40 zł. Za trzydziestodniowy wariant zapłacimy 4780 forintów czyli ok. 62 zł. Obsługa sprzedaży znajduje się na stronie http://toll-charge.hu/. W języku polskim dostępna jest instrukcja w formacie.pdf. Węgierską e-winietę możemy opłacić także na większości stacji paliw.

Będzie nowe oznakowanie żywności. Musisz to wiedziećBędzie nowe oznakowanie żywności. Musisz to wiedzieć Martyna Kowalska

Który wariant jest tańszy?

Zdecydowanie najmniej zapłacimy za winiety jadąc przez Słowację i Węgry. Decydując się jednak na taką trasę musimy być gotowi na nieco dłuższy czas podróży. Oba warianty mają swoich zwolenników. Czasami dyskusja między jednymi i drugimi, prowadzona na formach internetowych przypomina kłótnię o wyższość Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem i na odwrót. Zachęcamy do wyboru trasy z uwzględnieniem różnych ciekawych miejsc i atrakcji, które mogą urozmaicić nam podróż nad Adriatyk.

Uwaga: Ceny winiet zostały skalkulowane wg tabeli A kursów średnich NBP z dnia 12.07.2019

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!