Jak ludzie unikają komornika? Czy to sposoby skuteczne?

Nieodpowiednie decyzje finansowe często mają wpływ nie tylko na osobę, która je podjęła — zdarza się, że dotykają bliskich. Wielu dłużników unika kontaktu z komornikiem licząc na odsunięcie w czasie utraty majątku. Czy to dobre rozwiązanie?

Jak ludzie unikają komornika? Czy to sposoby skuteczne?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 4 października 2024

Unikanie egzekucji komorniczej — czy jest możliwe?

To temat, który budzi wiele emocji, szczególnie wśród osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Egzekucja komornicza jest jednym z ostatecznych narzędzi stosowanych przez wierzycieli do odzyskiwania należności, jednak dłużnicy niekiedy próbują się przed nią bronić, stosując różne, często nielegalne, metody.

Jednym z najczęstszych sposobów unikania egzekucji komorniczej jest ukrywanie majątku. Dłużnicy często przepisują nieruchomości, samochody lub inne cenne przedmioty na członków rodziny, partnerów czy znajomych. Celem takich działań jest zabezpieczenie majątku przed zajęciem przez komornika. Jednak przepisy prawa, a w szczególności instytucja tzw. skargi pauliańskiej, pozwalają kwestionować takie transakcje, jeżeli zostały dokonane z zamiarem pokrzywdzenia wierzyciela. Skarga pauliańska umożliwia unieważnienie fikcyjnych przeniesień własności dokonanych przez dłużnika w celu uniknięcia egzekucji, jeżeli dowiedzione zostanie, że były one dokonane celowo, aby uniknąć spłaty długów.

Przedawnienie długów: czy wierzyciel może jeszcze domagać się spłaty?Przedawnienie długów: czy wierzyciel może jeszcze domagać się spłaty? Jakub Stasak

Innym sposobem na unikanie egzekucji, który bywa stosowany, jest ukrywanie dochodów poprzez pracę „na czarno”. Dłużnicy podejmują się pracy bez umowy, aby uniknąć zajęcia wynagrodzenia przez komornika. Prawo pozwala komornikowi na zajęcie określonej kwoty wynagrodzenia (w zależności od rodzaju umowy). Praca na czarno jednak wiąże się z ryzykiem nie tylko dla dłużnika, ale i dla pracodawcy, który może być pociągnięty do odpowiedzialności za brak zgłoszenia pracownika; może otrzymać karę od Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Urzędu Skarbowego. Dodatkowo — pracownik jest pozbawiony wsparcia socjalnego: nie nabywa prawa do urlopu, mogą wystąpić problemy w przypadku choroby lub wypadku w pracy, a przepracowany okres nie wlicza się do stażu pracy.

Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie negocjacji z wierzycielami, oferując ugody lub inne formy restrukturyzacji długu, co może prowadzić do zawarcia korzystniejszych warunków spłaty, takich jak rozłożenie zadłużenia na raty w satysfakcjonującej wysokości. Tego rodzaju działania mogą czasem wstrzymać egzekucję komorniczą, o ile wierzyciel zgodzi się na warunki proponowane przez dłużnika. Negocjacje wymagają jednak dobrej woli obu stron, warto też, aby osoba posiadająca zaległości finansowe zaczęła regulować zobowiązania.

Czy to dobry pomysł?

Unikanie egzekucji długu może początkowo wydawać się sposobem na odłożenie problemów finansowych na później, jednak w rzeczywistości takie podejście często prowadzi do długofalowych konsekwencji, zarówno emocjonalnych, jak i praktycznych. Osoby, które wybierają taką drogę, szybko odkrywają, że życie z ciągłym lękiem przed komornikiem, niepewnością co do przyszłości i ukrywaniem się przed wierzycielami wywołuje silne napięcie psychiczne. Utrzymujący się stres związany z długiem może negatywnie wpływać na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, prowadząc do stanów lękowych, problemów ze snem, a w dłuższej perspektywie nawet do depresji.

Skutkiem takiego działania jest też utrata zdolności kredytowej. Osoba, która ignoruje zobowiązania finansowe, może napotkać trudności z zakupieniem na raty nawet podstawowych rzeczy, takich jak sprzęt AGD, elektronika czy samochód. Banki i inne instytucje finansowe tracą zaufanie do takiej osoby, co może oznaczać odrzucenie wszelkich wniosków kredytowych, także tych dotyczących większych zakupów, jak mieszkanie.

Długi mieszkaniowe, a obowiązek spłaty przez osobę, która w mieszkaniu nie przebywaDługi mieszkaniowe, a obowiązek spłaty przez osobę, która w mieszkaniu nie przebywaMałgorzata Łaziuk

Unikanie egzekucji długu może prowadzić do narastających konfliktów rodzinnych. W sytuacji, gdy problemy finansowe są ukrywane przed partnerami lub rodziną zmierzenie się z trudnymi rozmowami i utratą zaufania, gdy prawda w końcu wyjdzie na jaw powoduje stres. Brak rozmów o zadłużeniu lub próba rozwiązania problemu samodzielnie, bez wsparcia najbliższych, może prowadzić do osłabienia więzi i zwiększenia napięć. Rodzina często odczuwa efekty finansowych problemów, np. w postaci ograniczenia wydatków na codzienne potrzeby, straty domowych sprzętów czy rezygnacji z większych planów, co dodatkowo pogarsza atmosferę.

W dłuższej perspektywie unikanie odpowiedzialności za długi prowadzi do izolacji społecznej, poczucia osamotnienia i braku wyjścia z trudnej sytuacji. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem jest otwarta komunikacja z wierzycielami i bliskimi, szukanie sposobów na restrukturyzację zadłużenia oraz próba znalezienia pomocy, co nie tylko może poprawić sytuację finansową, ale także przywrócić spokój emocjonalny i stabilność w relacjach rodzinnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.