Władza rodzicielska, a zarząd majątkiem dziecka
Władza rodzicielska obejmuje prawo do zarządu majątkiem, który dziecko nabywa na przykład w drodze darowizny czy dziedziczenia. Obowiązujące aktualnie przepisy nakładają jednak na rodziców pewne ograniczenia w tym zakresie. Jakie? Wyjaśniamy.

- Jakub Stasak
- /
- 11 października 2024
Zarząd majątkiem dziecka
Analizowana kwestia znalazła swoje szczegółowe omówienie w ustawie z dnia 25 lutego 1964 roku (z późniejszymi zmianami) – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Władza rodzicielska — kiedy powstaje, kiedy wygasa?Jakub Stasak
Zgodnie z artykułem 101. wspomnianego aktu prawnego:
„Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską”.
Co niezwykle istotne, spod zarządu rodziców wyłączony jest jednak zarobek dziecka oraz przedmioty oddane mu do swobodnego użytku.
Polski system prawny przewiduje ponadto możliwość zastrzeżenia w umowie darowizny lub testamencie, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny lub testamentu nie będą objęte sprawowanym przez rodziców zarządem.
Wówczas, jeśli darczyńca bądź spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, zarząd nad tymi składnikami majątku dziecka sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
Inwentarz majątku dziecka
Sąd opiekuńczy może zobowiązać rodziców do sporządzenia inwentarza majątku dziecka i przedstawienia go sądowi oraz zawiadamiania sądu o ważniejszych zmianach w stanie tego majątku (w szczególności o nabyciu przez dziecko przedmiotów majątkowych o znacznej wartości).
Opiekun prawny — kim jest i jakie ma obowiązki?Jakub Stasak
Według artykułu 103. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego natomiast:
„Czysty dochód z majątku dziecka powinien być przede wszystkim obracany na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, które wychowuje się razem z nim, nadwyżka zaś na inne uzasadnione potrzeby rodziny”.
W uzasadnionych przypadkach sąd opiekuńczy może również ustalić wartość rozporządzeń dotyczących ruchomości, pieniędzy i papierów wartościowych, których dziecko lub rodzice mogą dokonywać każdego roku bez zezwolenia sądu opiekuńczego (z zastrzeżeniem jednak cytowanego powyżej przepisu obejmującego przeznaczenie czystego dochodu z majątku dziecka).
Obowiązek zwrotu majątku dziecka po ustaniu zarządu
Z chwilą ustania zarządu rodzice zobowiązani są do zwrotu dziecku lub jego przedstawicielowi ustawowemu zarządzanego przez siebie majątku dziecka.
Kim jest przedstawiciel ustawowy?Jakub Stasak
Na zgłoszone przed upływem roku od ustania zarządu żądanie dziecka lub jego przedstawiciela ustawowego, rodzice muszą także złożyć rachunek z zarządu.
Ważne: Żądanie to nie może dotyczyć dochodów z majątku pobranych w czasie wykonywania władzy rodzicielskiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.