Jak napisać testament?
Testament możemy sporządzić w każdym wieku. Przygotowanie testamentu nie jest domeną wyłącznie osób starszych. Warto pamiętać, że póki spadkodawca testamentu (czyli osoba, która określa, jak będzie rozdysponowany majątek po swojej śmierci) żyje, to testament nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Innymi słowy, do momentu swojej śmierci możemy dysponować dowolnie swoim majątkiem, co znaczy, że w każdym momencie możemy zmienić testament.

- Michał Górecki
- /
- 14 lutego 2019
Jak sporządzić testament?
Testament może być sporządzony osobiście (wtedy jest to testament własnoręczny) oraz u notariusza. Każdy testament ma jednakową moc prawną i wywiera takie same skutki. Własnoręczny testament może być sporządzony na zwykłej kartce. Żeby był ważny, musi być całkowicie napisany odręcznie, trzeba go podpisać i zamieścić konkretną datę sporządzenia. Jeżeli testament będzie przygotowany w formie wydruku komputerowego, to nawet podpisany przez spadkodawcę nie jest on ważny.
Warto pamiętać, żeby w testamencie własnoręcznym dokonać jak najbardziej precyzyjnych zapisów. Jeśli bowiem dojdzie do sporu między spadkobiercami, który wynika z różnej interpretacji zapisów, to testament będzie musiał ocenić sąd. Wtedy możliwe jest dziedzinie zamiast zgodnie z testamentem, to według przepisów, czyli np. w pierwszej kolejności przez małżonka i dzieci.
Testament u notariusza
Testament sporządzony u notariusza ma taką samą moc jak ten własnoręczny. Notariusz jednak może pomóc w przygotowaniu odpowiednich zapisów. Jeśli testator (spadkodawca) sobie tego życzy, testament można zarejestrować w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Taki wpis jest bezpłatny.
Dodatkowo należy pamiętać, by nadać tytuł sporządzonemu dokumentowi, żeby było jasne, że jest to testament.
Jak podważyć testament?
Jeśli nie zgadzamy się z zapisami testamentu można go podważyć. Testament może być podważony w momencie prowadzenia sprawy o zachowek, a także w sprawie o podział spadku. Podważenie testamentu polega na tym, że próbuje się ustalić nieważność samego testamentu. Co istotne, trzeba to zrobić w sądzie. Podważenie testamentu możliwe jest zarówno dla testamentu własnoręcznego, jak i testamentu notarialnego.
Zdecydowanie najtrudniej podważyć testament notarialny. Wszystko dlatego, że obowiązkiem notariusza jest postarać się, by osoby sporządzające testament były świadome.
Sprawdź także: Co mogę zrobić ze swoim ciałem po śmierci?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.