Jak samemu zawiesić działalność gospodarczą?

Masz własną działalność gospodarczą, ale na jakiś czas chcesz lub musisz zrobić sobie przerwę? Nie musisz od razu likwidować swojego biznesu. Przepisy dopuszczają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, a także późniejszego jej odwieszenia. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób można tego dokonać.

Jak samemu zawiesić działalność gospodarczą?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 7 października 2024

Kto i kiedy może zawiesić działalność?

Wszyscy przedsiębiorcy wpisani do CEIDG mogą w dowolnym momencie zawiesić swoją działalność gospodarczą, o ile nie zatrudniają pracowników. Jeszcze przed zawieszeniem należy rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Nie ma natomiast obowiązku rozwiązywać umów zlecenie, czy o dzieło. 

Działalność można zawiesić z dowolnego powodu, nie ma obowiązku w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji. Przedsiębiorcy zawieszają swoje firmy m.in. z powodu braku wystarczającej ilości czasu na jej prowadzenie, osiągania niższych, niż oczekiwano dochodów, problemów rodzinnych, osobistych, czy biznesowych. 

Gdzie i jak zgłosić wznowienie działalności gospodarczej?Gdzie i jak zgłosić wznowienie działalności gospodarczej? Anna Petynia-Kawa

Działalność gospodarczą można zawiesić na dowolny czas, nawet na zawsze. Okres zawieszenia nie może być jednak krótszy niż 30 dni. Zawieszenia działalności można dokonać tyle razy, ile potrzeba, przepisy nie przewidują żadnych limitów. Oznacza to również, że wznowioną działalność można zawiesić ponownie w dowolnym czasie — nie trzeba czekać na upłynięcie żadnego terminu. 

Na czym polega zawieszenie działalności?

Przerwa w prowadzeniu firmy oznacza dla przedsiębiorcy pewne korzyści — w tym czasie przedsiębiorca jest zwolniony z:

  • opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ZUS,
  • opłacania podatków dochodowych – zaliczek, karty podatkowej czy ryczałtu,
  • składania deklaracji ZUS,
  • składania deklaracji podatkowej VAT.

Należy podkreślić, że przez okres zawieszenia nie możesz prowadzić działalności gospodarczej i osiągać przychodów z tego tytułu. 

Czy prowadząc działalność gospodarczą, mam obowiązek jej rejestracji w CEIDG?Czy prowadząc działalność gospodarczą, mam obowiązek jej rejestracji w CEIDG?Anna Pakaszewska-Cetera

Przedsiębiorca ma prawo i obowiązek:

  • wykonywać czynności konieczne do zachowania źródła przychodów,
  • opłacać zobowiązania i przyjmować należności sprzed zawieszenia, 
  • sprzedawać wyposażenie firmy,
  • uczestniczyć we wszelkich postępowaniach (sądowych, podatkowych, administracyjnych), które są związane z Twoją działalnością sprzed zawieszenia.

W jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą? 

Zawieszenie działalności gospodarczej to prosty proces, który można załatwić online lub w urzędzie miasta/gminy. Jak dokonać tego krok po kroku?

Należy złożyć wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej do CEIDG:

  • przez internet — wejdź na stronę biznes.gov.pl, wybierz opcję „Zmień dane w CEIDG” i zaloguj się, np. za pomocą Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej,
  • w urzędzie miasta/gminy — pobierz i wydrukuj wniosek dostępny na stronie internetowej gov.pl, jeśli nie masz możliwości wydrukowania, formularz będzie dostępny na miejscu; podpisany wniosek zanieś do urzędnika, który wprowadzi informacje do CEIDG najpóźniej następnego dnia. Przy składaniu wniosku musisz potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym, paszportem lub mDowodem,
  • pocztą — wyślij wypełniony wniosek z notarialnie potwierdzonym podpisem listem poleconym na adres urzędu.

Urząd następnie zweryfikuje poprawność wniosku. Jeśli składasz wniosek online, system poinformuje Cię o ewentualnych błędach. W przypadku wniosku wysłanego pocztą lub osobiście urząd powiadomi Cię o nieprawidłowościach i będziesz miał 7 dni roboczych na poprawienie lub uzupełnienie danych. Twoja działalność zostanie zawieszona od dnia wskazanego we wniosku. Cała procedura jest bezpłatna. Jedynie w przypadku korzystania z pełnomocnika spoza najbliższej rodziny, opłata skarbowa wynosi 17 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.