Co się stanie z Twoim urlopem, jeśli będziesz chory?
Zdarza się, że choroba pokrzyżuje plany. Co jeśli niedyspozycja pojawi się na urlopie? Czy po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego dni, które miały zostać poświęcone na odpoczynek przepadają?

- Małgorzata Łaziuk
- /
- 3 października 2024
Co w przypadku choroby na urlopie?
W przypadku, gdy pracownik zachoruje podczas urlopu wypoczynkowego, ma prawo go przerwać i skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 166) dni choroby nie wliczają się do niego. Zatrudniony powinien dostarczyć pracodawcy druk ZLA, a także możliwie szybko poinformować o niedyspozycji.
Jeśli chodzi o wybór pomiędzy skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego a kontynuowaniem urlopu, decyzja głównie zależy od sytuacji zdrowotnej pracownika. Zwolnienie lekarskie może być lepszym rozwiązaniem w przypadku poważniejszej choroby — przysługuje wtedy prawo do świadczeń z tytułu choroby, np. wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dni urlopowe są płatne w 100%, podczas gdy wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% przeciętnego wynagrodzenia brutto.
Zwolnienie lekarskie. Kto może je otrzymać? Co, gdy się skończy? Małgorzata Łaziuk
Jeżeli choroba jest lekka i krótka, a pracownik czuje się na tyle dobrze, by kontynuować urlop, można zdecydować się na pozostanie na urlopie, aby uniknąć formalności związanych z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego i cieszyć się czasem wolnym. Pracownik powinien przeanalizować plusy oraz minusy danego rozwiązania i podjąć decyzję najlepszą dla niego w danym momencie.
Czy dni przepadają?
Gdy zatrudniony zachoruje w trakcie urlopu, może przerwać urlop (przedstawiając zwolnienie lekarskie), dzięki takiemu ruchowi czas choroby nie zostanie wliczony do urlopu wypoczynkowego. Niewykorzystane dni wolne zostają wówczas przesunięte i pracownik może z nich skorzystać w późniejszym, uzgodnionym terminie.
Taki mechanizm chroni pracownika przed utratą dni wypoczynku, które mają służyć regeneracji.
Czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim?Małgorzata Łaziuk
Wynagrodzenie w czasie choroby jest niższe, zazwyczaj wynosi 80% przeciętnego wynagrodzenia (brutto), w przeciwieństwie do pełnej kwoty wypłacanej podczas normalnego wypoczynku. Mimo tego, wykorzystanie zwolnienia lekarskiego często jest dla pracownika korzystniejszym rozwiązaniem, gdyż gwarantuje, że dni wolne zostaną w pełni wykorzystane, gdy ten będzie już w dobrej kondycji zdrowotnej.
Do kiedy trzeba wykorzystać urlop z 2024 roku?
Zgodnie z Kodeksem pracy urlop wypoczynkowy powinno się wykorzystać w roku kalendarzowym, w którym nabyto do niego prawo. Jeśli jednak nie uda się tego zrobić, przepisy przewidują, że zaległy urlop należy wykorzystać najpóźniej do 30 września następnego roku.
Oznacza to, że urlop z 2023 roku powinien zostać wykorzystany do 30 września 2024 roku. Pracownik nie ma już formalnie prawa do niewykorzystanego urlopu z 2023 roku.
Jeśli chodzi o nabyte dni wolne w roku 2024 to powinny one zostać wykorzystany najpóźniej do 30 września 2025 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.