Jak uzyskać NIP i REGON dla spółki cywilnej?

Chcąc prowadzić działalność w formie spółki cywilnej, należy uzyskać numer REGON i NIP. Do czego służą te numery i w jaki sposób można je uzyskać dla spółki cywilnej?

Jak uzyskać NIP i REGON dla spółki cywilnej?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 12 czerwca 2023

Jak uzyskać numer REGON?

REGON jest akronimem od Rejestru Gospodarki Narodowej, do którego wpisywane są wszystkie przedsiębiorstwa i nadawany jest z głównie ze względów statystycznych. Wymagany jest on dodatkowo w sytuacji, gdy będziemy chcieli zarejestrować znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Numer REGON jest numerem, pod którym działalność widnieje w rejestrze. Na początku, na numer ten składało się 7 cyfr, obecnie składa się z 9 cyfr. Numer REGON wydawany jest bezpłatnie przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Chcąc prowadzić działalność w formie spółki cywilnej, należy uzyskać numer REGON, a następnie numer NIP.

Historia wyszukiwarki REGON — co warto o niej wiedzieć?Historia wyszukiwarki REGON — co warto o niej wiedzieć?Rafał Stępniewski

Aby otrzymać numer REGON, należy złożyć wniosek o wpis spółki do rejestru na formularzu RG-OP w ciągu 14 dni od daty założenia spółki cywilnej. Można tego dokonać w formie tradycyjnej, wysyłając wniosek listem lub składając go osobiście w Urzędzie Statystycznym lub elektronicznie poprzez profil zaufany bądź podpis kwalifikowany. Do wniosku trzeba dołączyć informację o wspólnikach i umowę spółki cywilnej. 

Potwierdzeniem wpisu spółki do rejestru REGON są udostępnione dane spółki na stronie GUS. Potwierdzenie wpisu można uzyskać poprzez jego wydruk ze strony internetowej. Można też zwrócić się do GUS-u z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o nadaniu numeru REGON. Urząd statystyczny ma 7 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie zaświadczenia. 

Jak uzyskać NIP?

NIP to numer identyfikacji podatkowej, dzięki któremu urząd skarbowy może jednoznacznie zidentyfikować podatnika. Spółka cywilna musi posiadać własny numer identyfikacji podatkowej ze względu na możliwość konieczności płacenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz potencjalne zaklasyfikowanie jej jako podatnika w ramach niektórych przepisów podatkowych. W związku z tym spółka cywilna jest zobowiązana do spełnienia wymogów ewidencyjnych i posiadania NIP.

Aby uzyskać numer NIP należy wypełnić wniosek NIP-2. Następnie, wypełniony wniosek w formie papierowej trzeba wysłać pocztą lub zanieść do urzędu skarbowego wraz z umową spółki cywilnej. NIP uzyskuje się w terminie do 3 dni od daty zgłoszenia poprawnego wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!