Jak wyrejestrować firmę z CEIDG?

Zamknięcie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku wymogów formalnych. Nie wystarczy zaprzestanie świadczenia usług — należy dokonać zgłoszenia zamknięcia firmy i jej wyrejestrowanie w CEIDG. Sprawdź jak to zrobić. 

Jak wyrejestrować firmę z CEIDG?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 13 czerwca 2023

Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej 

Jeżeli decydujesz się na zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej, w terminie do 7 dni od rzeczywistego zakończenia działalności, należy złożyć do CEIDG wniosek o jej wykreślenie. Można tego dokonać na trzy sposoby:

  • online — na stronie biznes.gov.pl z wykorzystaniem profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego,
  • osobiście — w urzędzie miasta lub gminy, przynosząc wydrukowany i wypełniony wcześniej wniosek, możliwe też jest wypełnienie wniosku na miejscu,
  • pocztą — list z wnioskiem należy wysłać do urzędu miasta lub gminy — w tej sytuacji autentyczność podpisu na wniosku trzeba poświadczyć u notariusza i do wniosku dołączyć odpowiednie poświadczenie.

O tym, kiedy wniosek zostanie rozpatrzony i firma zostanie wyrejestrowana z CEIDG, zależy od sposobu złożenia wniosku. Wykreślenie działalności następuje najpóźniej w następnym dniu roboczym po:

  • dniu wysłania wniosku elektronicznego (wnioski on-line),
  • dniu złożenia w urzędzie (wnioski składane osobiście),
  • dniu doręczenia wniosku do urzędu (wnioski składane listownie).

Czy prowadząc działalność gospodarczą, mam obowiązek jej rejestracji w CEIDG?Czy prowadząc działalność gospodarczą, mam obowiązek jej rejestracji w CEIDG?Anna Pakaszewska-Cetera

Informacja o wyrejestrowaniu działalności gospodarczej z CEIDG zostaje automatycznie przesłana do urzędu skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). W związku z tym nie jest konieczne dodatkowe zawiadamianie tych instytucji o zamknięciu firmy.

Wykreślenie nie oznacza, że dane firmy znikną z ewidencji. W dalszym ciągu będą one widoczne wraz z datą wyrejestrowania z CEIDG.

Jak wyrejestrować spółkę cywilną?

Jeżeli działalność kończy spółka cywilna, wówczas każdy z jej wspólników musi zdecydować, czy chce indywidualnie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej:

  • jeśli jeden ze wspólników kończy działalność w spółce, ale chce kontynuować ją samodzielnie, zobowiązany jest do złożenia wniosku o zmianę wpisu do CEIDG i zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej,
  • jeśli jeden ze wspólników kończy działalność i nie chce dalej prowadzić działalności, musi złożyć wniosek o wykreślenie swojej działalności z rejestru.

Ponadto wspólnicy spółki cywilnej muszą również zlikwidować numery identyfikacyjne spółki. W tym celu należy złożyć formularz NIP-2 do urzędu skarbowego oraz formularz RG-OP w GUS. 

Aby likwidacja spółki cywilnej była skuteczna, musi być ona dokonana przez wszystkich wspólnikach, co oznacza, że pod wnioskiem do GUS powinny znaleźć się podpisy wszystkich wspólników oraz wszyscy wspólnicy powinni dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego. 

Przywrócenie działalności gospodarczej w CEIDG

Nawet jeżeli działalność gospodarcza została wykreślona z CEIDG na wniosek przedsiębiorcy, istnieje możliwość jej wznowienia. Aby zrezygnować z zamknięcia działalności, należy złożyć wniosek o zmianę wpisu. Trzeba przy tym pamiętać, że przywrócenie działalności może wiązać się z dodatkowymi formalnościami np. w ZUS czy urzędzie skarbowym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!