Jak zarejestrować spółkę akcyjną w Krajowym Rejestrze Sądowym?

rnW jaki sposób zarejestrować spółkę akcyjną – to pytaniernzadaje sobie wiele osób. Co istotne, wpisu można dokonać elektronicznie. Jakiernkroki należy w tym celu zrobić? Objaśniamy!rnrn

Jak zarejestrować spółkę akcyjną w Krajowym Rejestrze Sądowym?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 14 czerwca 2023

Spółka akcyjna – na czym polega

Spółka akcyjna to firma działająca na zasadach kapitałowych, posiadająca prawne uznanie, którą może założyć jedna lub więcej osób. Nie może zostać utworzona tylko przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest ona rejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie wniosku, który musi być złożony wraz z wymaganymi dokumentami.

Od 1 lipca 2021 roku konieczne jest składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych. Wnioski złożone w formie papierowej nie będą uwzględniane przez sąd rejestrowy.

Co to jest kapitał zakładowy?Co to jest kapitał zakładowy?Mikołaj Frączak

Portal Rejestrów Sądowych nie umożliwia zakładania spółek przez internet. Możesz jednak zarejestrować spółkę w KRS za pomocą tego portalu, jeśli umowa spółki została już podpisana przez wspólników.

Ważne! Elektroniczne postępowanie rejestracyjne oznacza, że korespondencja między przedsiębiorcą a sądem oraz między sądem a przedsiębiorcą odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Nie jest możliwe zrezygnowanie z otrzymywania korespondencji elektronicznej.

Składanie wniosku

Aby rozpocząć rejestrację spółki na portalu PRS, należy najpierw utworzyć konto użytkownika. Warto zapoznać się z instrukcją rejestracji konta użytkownika na Portalu Rejestrów Sądowych.

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?Mikołaj Frączak

Po pomyślnym zalogowaniu na swoje konto, można rozpocząć wypełnianie wniosku. W systemie można wybrać odpowiednią formę prawno-organizacyjną dla spółki, na przykład spółkę akcyjną,i znaleźć odpowiedni wniosek rejestracyjny dla tej formy.

Charakterystyka spółki akcyjnej

Najważniejsze cechy spółki akcyjnej:

  • Kapitał podzielony jest na akcje. Spółka akcyjna jest finansowana poprzez emisję akcji, które reprezentują udziały w kapitale spółki. Akcje można nabywać i sprzedawać na rynku.
  • Odpowiedzialność akcjonariuszy jest ograniczona do ich wkładu wkładu. Akcjonariusze spółki akcyjnej nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki, a jedynie do wysokości swojego wkładu akcyjnego.
  • Osobowość prawna. Spółka akcyjna ma odrębną osobowość prawną od swoich akcjonariuszy. Oznacza to, że może zawierać umowy, nabywać nieruchomości, prowadzić działalność prawno-handlową itp.
  • Wieloosobowość. Spółka akcyjna może być zakładana przez jedną lub więcej osób, zarówno fizycznych, jak i prawnych.
  • Emisja akcji i pozyskiwanie kapitału. Spółka akcyjna ma możliwość emisji nowych akcji i pozyskiwania kapitału od inwestorów, co pozwala na rozwój i ekspansję działalności.
  • Rada nadzorcza i zarząd. Spółka akcyjna zazwyczaj posiada zarząd, który zarządza bieżącymi sprawami spółki,oraz radę nadzorczą, która kontroluje działania zarządu i reprezentuje interesy akcjonariuszy.
  • Wpisanie do rejestru. Spółka akcyjna musi zostać wpisana do odpowiedniego rejestru, na przykład do Krajowego Rejestru Sądowego, w celu uzyskania formalnego uznania jej istnienia.
  • Podział zysków. Zyski spółki akcyjnej są podzielane pomiędzy akcjonariuszy proporcjonalnie do ich udziałów w kapitale spółki.
  • Kontrola i nadzór. Akcjonariusze mają możliwość kontrolowania działalności spółki poprzez udział w walnym zgromadzeniu, gdzie podejmowane są istotne decyzje dotyczące spółki.
  • Łatwa transferowalność udziałów. Akcje spółki akcyjnej mogą być łatwo przenoszone z jednego właściciela na drugiego, co ułatwia inwestowanie w spółkę i handel akcjami na rynku.

Więcej informacji oraz spis dokumentów, które należy dołączyć do wpisu znajdziesz TUTAJ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!