Jak zaplanować urlop w 2024 roku?

Odpoczynek jest niezwykle potrzebny, dlatego warto sprawdzić, jak w 2024 roku dysponować dniami wolnymi. Umiejętne zarządzanie pozwoli na miłe spędzenie czasu z bliskimi lub w podróży.

Jak zaplanować urlop w 2024 roku?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 29 stycznia 2024

Co jest potrzebne, by móc cieszyć się urlopem?

Przed urlopem niezbędne jest skompletowanie dokumentów — pozwoli to zorganizować swój urlop w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami. Zanim będzie można cieszyć się dniami wolnymi ważne jest, aby sporządzić oficjalny wniosek, w którym zostaną określone dokładne daty oraz rodzaj urlopu (np. wypoczynkowy, bezpłatny). Takie pismo może być wymagane przez pracodawcę. Trzeba jednak mieć informacje, w jaki sposób przewidziane jest jego złożenie: w formie papierowej, z informacją na e-mail, czy w firmowym programie.

Czy pracodawca ma prawo do dysponowania moim urlopem?Czy pracodawca ma prawo do dysponowania moim urlopem? Jakub Stasak

Kolejną, niezmiernie ważną sprawą jest posiadanie potwierdzenie lub zaświadczenie od pracodawcy, akceptującego termin urlopu. Taki dokument potwierdza, że przyjęto prośbę. Niektóre firmy korzystają z kalendarza/planu urlopowego, dostępnego dla pracowników, co ułatwia planowanie wolnych dni.

Warto dostosować się do wewnętrznych przepisów firmy, gdyż wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od polityki pracodawcy.

W jakich dniach zaplanować urlop w 2024 roku, tak by było to korzystne?

Rok 2024 nie obfituje w wiele okazji do zorganizowania dodatkowych dni wolnych i cieszenia się długimi weekendami. Niektóre z takich dni wypadają w sobotę lub niedzielę. Wiele też zależy specyfiki pracy i dni, w których się odbywa. Warto pamiętać, że za dzień wolny wypadający w sobotę przysługuje inny dzień wolny, który można odebrać do końca okresu rozliczeniowego.

W okresie Wielkanocy, gdy sama Wielkanoc wypada 31 marca (niedziela)  i 1 kwietnia (poniedziałek) niestety nie ma zbyt dużych możliwość przedłużenia wolnego. Niektóre osoby dzień wolny w tym okresie mogą poświęcić na przygotowania (na przykład piątek 29 marca).

Maj rozpoczyna się od Święta Pracy, przypadającego 1 maja (środa). Tutaj sugerowane jest skorzystanie z dnia wolnego w czwartek 2 maja i wraz z przypadającym na piątek 3 maja świętem Konstytucji 3 maja może stanowić doskonałą okazję do weekendowego wypoczynku — łącznie z weekendem to aż 5 dni!

Urlop wypoczynkowy i okolicznościowy. Jakie formalności?Urlop wypoczynkowy i okolicznościowy. Jakie formalności?Małgorzata Łaziuk

Boże Ciało, przypadające na czwartek 30 maja, a także 15 sierpnia to dni ustawowo wolne od pracy, które wypadają w czwartek. Jeżeli pracodawca zezwoli na jeden dzień urlopu (w piątek 31 maja, w piątek 16 sierpnia) — będzie to kolejna możliwość przedłużonego weekendu i odpoczynku.

Niestety — w ani w przypadku Święta Wszystkich Świętych (w piątek, 1 listopada), ani Święta Niepodległości, przypadającego na poniedziałek 11 listopada, nie ma możliwości stworzenia wydłużonego weekendu.

Grudzień i Boże Narodzenie, zarówno pierwszy dzień (środa 25 grudnia), jak i drugi dzień (czwartek 26 grudnia), dają możliwość stworzenia długiego weekendu — można wziąć dwa dni wolnego przed świętami i jeden po — wynikiem będzie cały tydzień odpoczynku. Gdy zabraknie odpowiedniej ilości — można dokonać podziału. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie urlopu 27, 30 i 31 grudnia: to kolejna szansa na miłe spędzenie czasu!

Czy pracodawca może nie wyrazić na dzień wolny?

W Polsce pracodawca ma prawo kontrolować terminy urlopów pracowników zgodnie z zasadami przewidzianymi w prawie pracy. Zazwyczaj pracownik składa wniosek o urlop, a pracodawca decyduje, czy zatwierdzi prośbę.

Zasada podstawowa przewiduje, że pracodawca powinien udzielić urlopu pracownikowi, jednak termin udzielenia urlopu może być negocjowany pomiędzy stronami, właścicielem przedsiębiorstwa i podwładnym. Ostateczna decyzja zazwyczaj zależy od potrzeb.

Mogą też zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące korzystania z urlopów, na przykład w okresach dużego obłożenia pracy, ważnych projektów czy okolic świąt. Jednak powinny być one jasno określone w regulaminie pracy, nie naruszać praw pracowniczych.

Warto również zauważyć, że pracodawca zazwyczaj ma obowiązek poinformować pracownika o konieczności przełożenia urlopu, czy braku możliwości wybrania dni wolnych w określonym terminie: daje to pracownikowi możliwość dostosowania swoich planów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!