Jaka kara za nielegalne składowanie odpadów?

Odpowiedź na to pytanie poznały już trzy zatrzymane osoby, które dopuściły się takiego przestępstwa na terenie województwa wielkopolskiego.

Jaka kara za nielegalne składowanie odpadów?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 lipca 2022

Zarzuty

- Trzy osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Policji w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Nowym Tomyślu śledztwem dotyczącym nielegalnego transportu i składowania odpadów, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także poważnie skazić środowisko naturalne - przekazała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymani zostali dorowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 183 kodeksu karnego. Wszyscy zostali objęci policyjnym dozorem.

Co ustalili śledczy?

- W toku prowadzonych czynności ustalono, że na terenie wyrobiska kruszywa znajdującego się w gminie Zbąszyń (woj. wielkopolskie) odbywa się niezgodny z prawem przywóz i wyładunek rozdrobnionych osadów komunalnych, które transportowano do miejsca ich składowania ciężarówkami - poinformowała dalej prokuratura.

Awaria kanalizacji — kto pokrywa koszty jej usunięcia?Awaria kanalizacji — kto pokrywa koszty jej usunięcia?Mikołaj Frączak

Na miejscu wyrobiska, podczas rozładunku jednej z ciężarówek, na gorącym uczynku zatrzymano 63-letniego kierowcę. Kolejnym zatrzymanym był 37-letni właściciel żwirowni oraz 45-letni właściciel firmy transportowej, która była wykorzystywania do przewożenia odpadów.

Wyrobisko poddano szczegółowym oględzinom, a wstępne pomiary nielegalnego składowiska wskazują, że złożono w nim około 100 tys. ton nieczystości.

Sprawa ma charakter rozwojowy, a za zarzucane podejrzanym przestępstwo grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!