Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi i czy można wpłynąć na załagodzenie sprawy?

Jeśli zostałeś zatrzymany przez policję pod wpływem alkoholu i nie wiesz, co Ci grozi albo już masz tego świadomość, ale chcesz załagodzić sytuację pomoże Ci adwokat. Jazda po alkoholu to dla takiego specjalisty zrozumiałe i łatwe do wyjaśnienia zagadnienie. Dla osób, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego polskie prawo nie jest czytelne, dlatego nie warto ryzykować i lepiej zwrócić się o pomoc do ekspertów.  

Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi i czy można wpłynąć na załagodzenie sprawy?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 12 lipca 2023

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Polskie prawo wyróżnia dwie sytuacje wiążące się z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu w zależności od stężenia substancji we krwi. W przypadku gdy wynosi ono od 0,2 do 0,5 promila mówi się o stanie po spożyciu, gdy jednak jest większe sytuacja określana jest jako nietrzeźwość. W pierwszym przypadku kary są znacznie łagodniejsze, ponieważ jest on klasyfikowany jako wykroczenie. Trzeba jednak pamiętać, że są to nadal dotkliwe konsekwencje.

Jazda w stanie nietrzeźwości wiąże się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami z karą pozbawienia wolności włącznie. Sąd może również zdecydować się na przyznanie kary pieniężnej, czasowego zakazu prowadzenia pojazdów, a także punktów karnych osobie, która zostanie przyłapana na prowadzeniu auta po pijanemu. Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeśli przestępstwo popełniane jest po raz kolejny, a więc sprawca pomimo wcześniejszych problemów z prawem, nie nauczył się, jak należy postępować. Ponieważ prowadzenie samochodu po alkoholu jest bardzo niebezpieczne, ustawodawca chroni w ten sposób pieszych.

W jaki sposób można wpłynąć na załagodzenie sprawy?

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której nietrzeźwy kierowca zostanie postawiony przed sądem, najlepiej zdecydować się na to, aby poszukać pomocy u doświadczonych prawników. W tym konkretnym przypadku najbardziej kompetentnym specjalistą będzie adwokat. Jazda po alkoholu to poważne przewinienie, dlatego pomoc osoby z doświadczeniem jest w tym przypadku niezbędna.

Zdecyduj się na skorzystanie z pomocy specjalistów a na pewno nie będziesz tego żałować. Kancelaria adwokacka Gdańsk to zespół ekspertów, którzy nie tylko doskonale znają się na wykonywanej pracy, ale mają również bardzo pozytywne nastawienie do klientów, co sprawia, że stresujące sytuacje związane z procesami karnymi stają się mniej obciążające dla psychiki. Opieka specjalisty jest gwarancją, że w trudnym momencie, jakim jest proces karny, uzyskasz odpowiednią pomoc i nie będziesz osamotniony wobec wymiaru sprawiedliwości, który potrafi działać w nieprzewidywalny sposób. Adwokat do spraw karnych Haber&Haber pomoże rozwikłać nawet najbardziej nieprecyzyjne zagadnienia, a Twoją sprawę przedstawi przed sądem w taki sposób, abyś wypadł jak najkorzystniej. Dzięki temu kara może okazać się niższa, niż myślałeś. Pomoc specjalisty pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i warto sobie je zapewnić, aby dobrze się czuć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!