Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców o rok dłużej

Prace nad projektem ustawy wprowadzającej dodatkowy rok obowiązywania programu Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców zostały zakończone przez parlament. Projekt ustawy oczekuje teraz jedynie na podpis Prezydenta RP. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowego roku Małego ZUS Plus (MZ+) od 1 sierpnia 2023 roku.

Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców o rok dłużej
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 24 lipca 2023

Pomoc dla małych przedsiębiorców — Mały ZUS Plus

Chcemy tworzyć optymalne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, nie będą w stanie rozwijać swojego biznesu, jeśli koszty wykonywania działalności będą przewyższały ich możliwości finansowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o obniżeniu składki na ubezpieczenia społeczne osobom, które w tym roku korzystały z Małego ZUS-u Plus. W ten sposób chcemy pomóc najmniejszemu biznesowi, który też boryka się ze skutkami pandemii i wojny za naszą wschodnią granicą. To dla nich oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie — zaznacza minister Waldemar Buda.

Co to jest Mały ZUS Plus? 

To jednorazowe rozwiązanie adresowane do przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym miesiącu w 2023 roku skorzystali z programu Mały ZUS Plus (MZ+).

Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Jan Wróblewski

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, przedsiębiorcy mogliby korzystać z Małego ZUS Plus przez 36 miesięcy w ciągu 60 kolejnych miesięcy prowadzenia działalności. Od 1 sierpnia tego roku ten okres zostanie przedłużony o dodatkowe 12 miesięcy, co oznacza, że będą mieli możliwość korzystania z tego rozwiązania przez łącznie 48 miesięcy.

Historia Mały Zus Plus — od czego się zaczęło? 

Mały ZUS Plus jest formą ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne, która została wprowadzona w 2020 roku.

To dobrowolne rozwiązanie, które wspiera najmniejszych przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 120 tysięcy złotych. Ci przedsiębiorcy mają możliwość opłacania składek ZUS w zależności od osiągniętego dochodu. Wcześniej, od 2019 roku, przedsiębiorcy mogli korzystać z pierwotnej wersji Małego ZUS-u, w której składki były uzależnione od przychodu.

ZUS: Uproszczone formularze pełnomocnictwa na PUE ZUS od 30 wrześniaZUS: Uproszczone formularze pełnomocnictwa na PUE ZUS od 30 wrześniaMartyna Kowalska

Aby skorzystać z ulgi, podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców objętych Małym ZUS Plus nie może przekroczyć 60% prognozowanego średniego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Jednocześnie nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Statystyki Mały ZUS Plus

W grudniu 2022 roku, 235,7 tysiąca przedsiębiorców skorzystało z programu Mały ZUS Plus.

Prognozujemy, że w ramach nowych regulacji, w tym roku skorzysta z Małego ZUS Plus 66,4 tysiąca przedsiębiorców, w 2024 roku 142,3 tysiąca, a w 2025 roku 104,9 tysiąca.

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska

Zmiany w Małym ZUS Plus zostały opracowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!