Kluczowe rynki dla polskich produktów. Gdzie sprzedajemy najwięcej?

Tak w mijającym roku, jak i w latach ubiegłych to właśnie eksport był jednym z głównych motorów napędowych polskiej gospodarki. Które państwa są dla produktów znad Wisły największymi rynkami zbytu? Sprawdzamy.

Kluczowe rynki dla polskich produktów. Gdzie sprzedajemy najwięcej?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 16 listopada 2023

Eksport wyższy od importu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obroty towarowe handlu zagranicznego wyniosły w okresie od stycznia do lipca 2023 roku 944,8 mld złotych (w cenach bieżących) dla eksportu oraz 907 mld złotych w przypadku importu.

Dodatnie saldo osiągnęło więc poziom 37,9 mld złotych.

Przyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturPrzyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak

Warto odnotować, że w analogicznym okresie roku 2022 jego wartość równa była dokładnie minus 49,8 mld złotych.

W porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano wzrost eksportu o 4,4% oraz spadek importu o 5 punktów procentowych.

Zdaniem ekspertów, głównych przyczyn opisanego stanu rzeczy doszukiwać się należy między innymi w umocnieniu złotego przy jednoczesnym spadku cen surowców energetycznych.

Te właśnie czynniki bardzo znacząco wpłynęły na wzrost kosztów transportu niektórych towarów czy surowców do Polski, a w konsekwencji również spadek opłacalności importu.

Gdzie sprzedajemy najwięcej?

Polski eksport, według kraju odbiorcy, wyniósł w okresie od stycznia do lipca 2023 roku odpowiednio:

• Niemcy – 264,5 mld złotych,

• Czechy – 59,4 mld złotych,

• Francja – 59,2 mld złotych,

• Wielka Brytania – 46,9 mld złotych,

• Włochy – 44,2 mld złotych,

• Holandia – 41,7 mld złotych,

• Stany Zjednoczone –29,1 mld złotych,

• Ukraina – 28,4 mld złotych,

• Hiszpania – 26,2 mln złotych,

• Słowacja – 26,1 mld złotych.

Wpływ polityki klimatycznej UE na polską gospodarkęWpływ polityki klimatycznej UE na polską gospodarkęKatarzyna Leszczak

Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce krajów, do których sprzedajemy najwięcej, znalazło się tylko jedno państwo spoza Starego Kontynentu, podczas gdy czołowe miejsca w kontekście importu poza Stanami Zjednoczonymi (pozycja 4. – 39,3 mld złotych) zajmują również Chiny (pozycja 2. – 123,2 mld złotych), Korea Południowa (pozycja 8. – 25,8 mld złotych) i Arabia Saudyjska (pozycja 10. – 20,5 mld złotych).

Czego sprzedajemy najwięcej?

Szczegółowa analiza, przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny, raportu pozwala stwierdzić, że zdecydowanie najlepiej sprzedają się polskie towary sklasyfikowane jako „maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy”.

Kategoria powyższa stanowi bowiem aż 38,3% rodzimego eksportu.

Kolejne lokaty zajmują zaś „towary przemysłowe sklasyfikowane głównie według surowca” (17%) oraz „różne wyroby przemysłowe” (16,1%).

Spory udział w rynku mają ponadto „żywność i zwierzęta żywe” (11,8%) czy „chemikalia i produkty pokrewne” (9,3%).

Wigilia bez zakupów. Będzie zakaz handluWigilia bez zakupów. Będzie zakaz handluMonika Świetlińska

Produkty określane mianem „paliw mineralnych, smarów i materiałów pochodnych” to 3,1% wszystkich sprzedanych w omawianym okresie towarów, „surowce niejadalne z wyjątkiem paliw” – 2%, a „napoje i tytoń” – 1,9%.

Żadna spośród pozostałych wyszczególnionych w zestawieniu grup artykułów nie osiągnęła rezultatu przekraczającego 1%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!