Kto może skorzystać z wakacji pod gruszą?

Wakacje pod gruszą to nic innego jak dodatkowe dofinansowanie wypoczynku pracownika. Świadczenie to wypłacane jest w ramach zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, który tworzą pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc z nich skorzystać? Na jaką kwotę można liczyć?

Kto może skorzystać z wakacji pod gruszą?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 31 maja 2024

Czym są wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą jest świadczeniem wypłacanym pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy, w których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Fundusz ten tworzą pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. W budżetówce fundusz się tworzy bez względu na liczbę zatrudnionych. 

Kto może skorzystać z wakacji pod gruszą?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę w firmie, w której działa ZFŚS i jego regulamin przewiduje wypłatę gruszy. 

Zasady określające przyznanie dofinansowania wypoczynku powinny zostać ujęte w regulaminie ZFŚS. Kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika powinny mieć decydujący wpływ na to komu i w jakiej wysokości przyznać świadczenie. Oznacza to, że wypłacane pracownikom kwoty mogą się od siebie różnić. 

Urlop macierzyński to nie urlopUrlop macierzyński to nie urlopMonika Świetlińska

Aby móc skorzystać z wakacji pod gruszą należy zwykle skorzystać z określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego pod rząd. Przepisy prawa nie określają jaka jest to liczba — każdy pracodawca może mieć inne wytyczne. Najczęściej jednak regulaminy ZFŚS wskazują na 14 dni liczone razem z weekendami i świętami wolnymi od pracy. 

W celu uzyskania świadczenia należy złożyć u pracodawcy wniosek o wypłatę oraz oświadczenie o swojej sytuacji majątkowej i rodzinnej. Na tej podstawie pracodawca określi, czy i w jakiej kwocie dofinansowanie będzie wypłacone.

Ile wynosi kwota świadczenia wakacje pod gruszą 2024?

Wakacje pod gruszą nie mają z góry określonej kwoty — zwykle jednak przyznawane są w kwocie od kilkuset do tysiąca złotych. To ile pracownik otrzyma, jest uzależnione od jego dochodów. Na wysokość świadczenia nie mogą mieć wpływu takie kryteria jak staż pracy, przebywanie na urlopie, czy kwalifikacje. Niedopuszczalne jest również wypłacanie wszystkim pracownikom takiej samej kwoty. Termin wypłaty dofinansowania jest określony w regulaminie ZFŚS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!