Kto może ubiegać się o azyl na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?
Azyl to jedna z form ochrony udzielanej cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W jaki sposób złożyć wniosek o azyl i kto jest do tego uprawniony? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 9 lutego 2024
Czym jest azyl?
Azyl na terenie naszego kraju udzielany jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W myśl artykułu 90. niniejszego aktu prawnego:
„Cudzoziemcowi można, na jego wniosek, udzielić azylu w Rzeczypospolitej Polskiej, gdy jest to niezbędne do zapewnienia mu ochrony oraz gdy przemawia za tym ważny interes Rzeczypospolitej Polskiej”.
Udzielenie azylu równoznaczne jest z udzieleniem zezwolenia na osiedlenie się w Polsce.
Komu przysługuje ochrona międzynarodowa i jakie są jej rodzaje?Jakub Stasak
Co niezwykle istotne, azylu nie należy mylić z ochroną międzynarodową, czyli statusem uchodźcy oraz ochroną uzupełniającą.
Złożenie wniosku o udzielenie azylu
Wnioski o udzielenie azylu rozpatruje Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Złożenie wniosku możliwe jest zarówno w Polsce, jak i podczas pobytu cudzoziemca-wnioskodawcy poza granicami Rzeczypospolitej.
Wniosek, który składa się bezpośrednio do Szefa Urzędu, może dotyczyć również innych osób, zwłaszcza małżonka lub małoletnich dzieci wnioskodawcy – w tym jednak przypadku bezwzględnie wymaga się także pisemnej zgody małżonka na złożenie wniosku w imieniu jego bądź małoletniego dziecka.
Zgoda niniejsza traktowana jest jako udzielenie wnioskodawcy pełnomocnictwa uprawniającego do działania w imieniu wyżej wymienionych osób.
Czym jest Karta Polaka?Jakub Stasak
Nie istnieje uniwersalny wzór formularza wniosku o udzielenie azylu, ważne natomiast, by wspomniany dokument zawierał:
• dane wnioskodawcy i osoby, w której imieniu wnioskodawca występuje, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania o udzielenie azylu,
• określenie kraju pochodzenia wnioskodawcy i osoby, w której imieniu wnioskodawca występuje,
• określenie istotnych zdarzeń będących przyczyną ubiegania się o azyl.
Przebieg postępowania o udzielenie azylu
Całość postępowania w sprawie o udzielenie azylu prowadzona jest w języku polskim.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, tłumaczenie dopuszczonych jako dowód w postępowaniu, a sporządzonych w języku obcym dokumentów zapewnia Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
W razie konieczności uzyskania od wnioskodawcy dodatkowych informacji Szef Urzędu wzywa go w celu przesłuchania lub złożenia wyjaśnień, co odbywa się w zrozumiałym dla cudzoziemca języku, w obecności tłumacza, którego zapewnia organ prowadzący postępowanie.
Jak wygląda procedura nadania polskiego obywatelstwa?Jakub Stasak
Decyzja w sprawie o udzielenie azylu wydawana jest w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku, z zastrzeżeniem, że w szczególnych przypadkach ulega on wydłużeniu maksymalnie do 15 miesięcy.
Od wydanej w pierwszej instancji decyzji przysługuje prawo do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ten sam organ.
Wnioskodawca uprawniony jest ponadto (bez konieczności wcześniejszego korzystania z powyższego prawa) do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ma to miejsce za pośrednictwem Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Pisma zawierające decyzje w sprawie o udzielenie azylu doręczane są pod adres wskazany we wniosku lub w każde inne miejsce, w którym przebywa aktualnie adresat.
Doręczenie może przyjąć również formę elektroniczną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.