Termin obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur przesunięty

W formie obligatoryjnej Krajowy System e-Faktur (KSeF) obowiązywać miał od 1 lipca 2024 roku, dziś wiadomo jednak, że termin ten zostanie przesunięty. Podejmując wspomnianą decyzję, resort finansów wziął pod uwagę opinie przedsiębiorców, zapowiedziano także przeprowadzenie wewnętrznego audytu informatycznego.

Termin obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur przesunięty
  • Jakub Stasak
  • /
  • 26 stycznia 2024

Minister zapowiada audyt

Krajowy System e-Faktur (KSeF) wdrożony został nieco ponad dwa lata temu – możliwość dobrowolnego skorzystania z niego polscy podatnicy otrzymali 1 stycznia 2022 roku.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami przedstawicieli resortu finansów, obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, a w przypadku małych i średnich firm zwolnionych z podatku VAT od 1 stycznia 2025 roku.

Przyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturPrzyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak

Komentując decyzję o rezygnacji z powyższych terminów, minister Andrzej Domański stwierdził:

„Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. System nie wejdzie w życie w 2024 roku. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu”.

Komfort przedsiębiorców priorytetem

Opublikowany w serwisie internetowym Ministerstwa Finansów komunikat zawiera ponadto dotyczącą analizowanej kwestii opinię szefa KAS.

Krajowa Administracja Skarbowa jest organem administracji skarbowo-celnej, który dba o realizację dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat i niepodatkowych należności budżetowych.

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2023 r. dla świadczeniobiorcówZUS wysyła deklaracje PIT za 2023 r. dla świadczeniobiorcówMonika Świetlińska

Zdaniem kierującego nią Marcina Łobody:

„Krajowy System e-Faktur powinien zabezpieczać możliwość działania również podczas błędów czy problemów informatycznych. Przedsiębiorcy muszą mieć komfort prowadzenia działalności gospodarczej i pewność, że wystawione faktury trafią do systemu”.

W trosce o stabilność prowadzenia działalności gospodarczej

Według zapewnień ministerialnych ekspertów decyzja o przesunięciu terminu obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur podjęta została po wnikliwej analizie stanu gotowości projektu oraz zapoznaniu się z opiniami, jakie mają o nim sami przedsiębiorcy.

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?Rafał Stępniewski

Odnosząc się bezpośrednio do powinności, które w omawianym kontekście spoczywają na kierownictwie resortu finansów, minister Domański podkreślał:

„Na mnie jako na ministrze finansów ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, lecz także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!