Termin obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur przesunięty
W formie obligatoryjnej Krajowy System e-Faktur (KSeF) obowiązywać miał od 1 lipca 2024 roku, dziś wiadomo jednak, że termin ten zostanie przesunięty. Podejmując wspomnianą decyzję, resort finansów wziął pod uwagę opinie przedsiębiorców, zapowiedziano także przeprowadzenie wewnętrznego audytu informatycznego.

- Jakub Stasak
- /
- 26 stycznia 2024
Minister zapowiada audyt
Krajowy System e-Faktur (KSeF) wdrożony został nieco ponad dwa lata temu – możliwość dobrowolnego skorzystania z niego polscy podatnicy otrzymali 1 stycznia 2022 roku.
Zgodnie z pierwotnymi założeniami przedstawicieli resortu finansów, obowiązek e-fakturowania miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, a w przypadku małych i średnich firm zwolnionych z podatku VAT od 1 stycznia 2025 roku.
Przyszłość JPK_VAT w kontekście Krajowego Systemu e-FakturJakub Stasak
Komentując decyzję o rezygnacji z powyższych terminów, minister Andrzej Domański stwierdził:
„Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. System nie wejdzie w życie w 2024 roku. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu”.
Komfort przedsiębiorców priorytetem
Opublikowany w serwisie internetowym Ministerstwa Finansów komunikat zawiera ponadto dotyczącą analizowanej kwestii opinię szefa KAS.
Krajowa Administracja Skarbowa jest organem administracji skarbowo-celnej, który dba o realizację dochodów z tytułu podatków, należności celnych, opłat i niepodatkowych należności budżetowych.
ZUS wysyła deklaracje PIT za 2023 r. dla świadczeniobiorcówMonika Świetlińska
Zdaniem kierującego nią Marcina Łobody:
„Krajowy System e-Faktur powinien zabezpieczać możliwość działania również podczas błędów czy problemów informatycznych. Przedsiębiorcy muszą mieć komfort prowadzenia działalności gospodarczej i pewność, że wystawione faktury trafią do systemu”.
W trosce o stabilność prowadzenia działalności gospodarczej
Według zapewnień ministerialnych ekspertów decyzja o przesunięciu terminu obowiązkowego wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur podjęta została po wnikliwej analizie stanu gotowości projektu oraz zapoznaniu się z opiniami, jakie mają o nim sami przedsiębiorcy.
Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?Rafał Stępniewski
Odnosząc się bezpośrednio do powinności, które w omawianym kontekście spoczywają na kierownictwie resortu finansów, minister Domański podkreślał:
„Na mnie jako na ministrze finansów ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody budżetu, lecz także za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.