Mandaty na przejściach dla pieszych. Wszystko przez radiowóz naszpikowany kamerami.

Ten radiowóz wewnątrz wygląda niemal jak telewizyjny wóz transmisyjny. Jego główną misją jest troska o bezpieczeństwo pieszych. Naszpikowany kamerami policyjny samochód wyjechał na ulice Opoczna w województwie łódzkim.

Mandaty na przejściach dla pieszych. Wszystko przez radiowóz naszpikowany kamerami.
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 lipca 2022

Mandaty na przejściach dla pieszych

Nowoczesny radiowóz wyposażony w cały zestaw kamer i monitorów podglądowych nazywany jest przez policję „ruchomym stanowiskiem dowodzenia”. Właśnie taki pojazd wspierał mundurowych z drogówki w Opocznie (Łódzkie) w czasie akcji „Bezpieczny pieszy”. Dzięki nowoczesnej technologii policjanci mogli bardzo dokładnie przyjrzeć się nie tylko kierowcom, ale również pieszym, którym również zdarza się łamać przepisy ruchu drogowego. 

Kamery na przejściach dla pieszych

Kamery, w które wyposażony był radiowóz rejestrowały wszystko, co działo się w rejonie przejść dla pieszych. Nowoczesna technologia była w stanie zdemaskować wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy wykazali się niezdyscyplinowaniem. 

Policjanci przyznają, że wystarczyło kilkanaście minut, aby udało się ujawnić… kilkanaście wykroczeń samych kierowców. 

Dekoder VIN-checker – sprawdź pojazd online i nie kupuj auta-cytrynyDekoder VIN-checker – sprawdź pojazd online i nie kupuj auta-cytrynyRafał Stępniewski

Radiowozy z kamerami

Jak zapowiada policja, działania z wykorzystywaniem Ruchomego Stanowiska Dowodzenia, mają być prowadzone cyklicznie. To ważne, m.in. dlatego, że piesi, podobnie jak rowerzyści są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Wypadki z ich udziałem kończą się często tragicznie. Warto pamiętać o nowych obowiązkach, jakie od ubiegłego roku nakłada na kierowców i pieszych Prawo o ruchu drogowym. Po pierwsze kierowca, musi mieć świadomość, że należy ustąpić pierwszeństwo pieszemu, także temu, który zbliża się do przejścia dla pieszych.

Z kolei piesi powinni wiedzieć, że np. w trakcie przechodzenia przez przejście, nie mogą używać np. smartfona. Wszystko po to, by kontrolowali dokładnie sytuację jaka dzieje się wokół nich. Złamanie tego przepisu jest również zagrożone mandatem. 

ZDJĘCIE: POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!