Będzie dodatkowe dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Zapowiadane zwiększenie stawek dofinansowań jest wspólnym projektem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz resortu finansów. Odpowiadając na najpilniejsze potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców, rozwiązanie to ma przyczynić się do większej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Będzie dodatkowe dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami
  • Jakub Stasak
  • /
  • 29 kwietnia 2024

Równe szanse i finansowa stabilność

Według oficjalnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, minimalne wynagrodzenie w ostatnich latach wzrosło w naszym kraju od 3010 złotych pod koniec roku 2022 do planowanych w lipcu 2024 roku 4300 złotych.

Jak działa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców?Jak działa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców?Jakub Stasak

Za analizowanymi zmianami nie podążyła, niestety, kwota dofinansowania z SODIR (System Obsługi Dofinansowań i Refundacji) dla pracodawców do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami.

Wobec powyższego przedstawiciele tej właśnie grupy osób aktywnych zawodowo zaczęli tracić pracę na otwartym rynku, nad Zakładami Aktywności Zawodowej zawisła zaś groźba utraty stabilności finansowej.

Co planuje rząd?

Rozwiązanie, którego orędownikiem jest m.in. Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Łukasz Krasoń, przewiduje jeszcze efektywniejsze wykorzystanie środków PFRON i zwiększenie o 15% ustawowej stawki dofinansowań wynagrodzeń.

Ministerialne wyliczenia zakładają wydatki na poziomie 220 milionów złotych w 2024 roku oraz 550 milionów złotych w roku 2025.

Łatwiejsze założenie i prowadzenie firmy? — ministerstwo ma planŁatwiejsze założenie i prowadzenie firmy? — ministerstwo ma planJakub Stasak

Stawki dofinansowań zostaną zwiększone odpowiednio do posiadanego przez danego pracownika stopnia niepełnosprawności:

• dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 złotych (wcześniej 2400 złotych),

• dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 złotych (wcześniej 1350 złotych),

• dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575 złotych (wcześniej 500 złotych).

W przypadku schorzeń szczególnych dofinansowanie wzrośnie natomiast o 1380 złotych, 1035 złotych, 690 złotych (wcześniej 1200 złotych, 900 złotych lub 600 złotych), w zależności od posiadanego przez pracownika stopnia niepełnosprawności.

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy

Przedstawiciele obozu rządzącego zgodnie podkreślają, że dbałość o podmiotowość osób z niepełnosprawnościami jest równie ważna dla wszystkich koalicjantów i stanowi jeden z priorytetów przyjętej przez nich polityki społecznej.

Zmiany w Kodeksie pracy — zdrowie pracowników będzie lepiej chronioneZmiany w Kodeksie pracy — zdrowie pracowników będzie lepiej chronioneJakub Stasak

Systemowe wsparcie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz wzrost społecznej świadomości dotyczącej tej grupy obywateli należą zaś do najważniejszych zadań rządowego Pełnomocnika.

Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami to nie tylko niezwykle znaczący aspekt ich codziennego funkcjonowania, ale również szansa dla pracodawców na nowe możliwości rozwoju przedsiębiorstw czy istotne działanie w wymiarze społecznym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!