Młodzi polscy badacze zmieniają oblicze medycyny

Hybrydowy nośnik leków przeciwnowotworowych, egzoszkielet rehabilitacyjny czy molekuła wiodąca do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych – to tylko niektóre z projektów nagrodzonych w XIV edycji konkursu „Student-Wynalazca”. Ich autorami są młodzi badacze na co dzień związani z Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Krakowską.

Młodzi polscy badacze zmieniają oblicze medycyny
  • Jakub Stasak
  • /
  • 21 lutego 2024

Egzoszkielet – samodzielna rehabilitacja i szybszy powrót do zdrowia

Egzoszkielet (nazywany również pancerzem wspomagającym) to mocowana na zewnątrz ciała powłoka, mająca wzmocnić siłę mięśni swojego użytkownika.

Autorem nagrodzonego w XIV edycji konkursu „Student-Wynalazca” projektu jest doktorant Politechniki Warszawskiej Piotr Falkowski.

Najmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruNajmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruJakub Stasak

Cytowany przez serwis internetowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego naukowiec podkreśla:

„Egzoszkielet rehabilitacyjny, który zaprojektowałem razem z zespołem Sieci Badawczej Łukasiewicz PIAP w ramach mojego doktoratu wdrożeniowego na Politechnice Warszawskiej, jest urządzeniem, które wspiera ruchy stawu barkowego i wszystkie ruchy stawu łokciowego tak, aby zamiast z fizjoterapeutą, każdy pacjent mógł ćwiczyć samodzielnie, na przykład w warunkach domowych”.

Robot rehabilitacyjny powstał we współpracy z Bazylim Leczkowskim, Julią Wilk, Wojciechem Kińskim oraz dr. inż. Zbigniewem Pilatem z Politechniki Warszawskiej.

Praktyczne zastosowanie znajdzie on w rehabilitacji pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi, po udarze czy wypadku z całkowitą lub częściową utratą zdolności poruszania kończyną, którzy w ten sposób zyskają szansę na szybszy powrót do zdrowia.

Molekuła wiodąca – efektywne leczenie chorób neurologicznych

Kolejnym laureatem konkursu został, na co dzień związany z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marcin Jakubiec (doktorant w Katedrze Chemii Farmaceutycznej).

Polska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyPolska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyJakub Stasak

Opracowany przez niego związek chemiczny wykazuje skuteczność w leczeniu padaczki oraz m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia zanikowego bocznego.

Substancja ma ponadto działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, co znacznie zwiększa grupę potencjalnych pacjentów.

Opowiadając o przyszłości swojego wynalazku, Marcin Jakubiec zauważa:

„W tym roku prawdopodobnie uda nam się wprowadzić ten związek do badań klinicznych. Nie jest to jeszcze lek, ale wiodąca molekuła”.

Współautorami projektu „Modyfikowane pochodne aminokwasowe do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych” są: prof. Krzysztof Kamiński, dr Michał Abram, dr hab. Anna Rapacz, dr Szczepan Mogilski, dr hab. Gniewomir Latacz oraz prof. Marta Struga.

Personalizowana terapia pacjentów z chorobami nowotworowymi

Sposób otrzymania oraz opis hybrydowego nośnika leków przeciwnowotworowych to zaś główne pola zainteresowań badawczych doktorantki Politechniki Krakowskiej Kariny Niziołek.

Czym jest patent?Czym jest patent?Jakub Stasak

Młoda krakowska badaczka następująco opisuje opracowane przez siebie rozwiązanie:

„Wykorzystamy go w terapii celowanej u pacjentów z chorobami nowotworowymi. Będzie personalizowany według indywidualnych potrzeb pacjenta w zależności od stadium choroby”.

Hybrydowy nośnik leków przeciwnowotworowych ma również pomóc w obrazowaniu zmian w tomografii komputerowej, a współtwórczyniami projektu są: Dagmara Słota, prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala.

Laureaci organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską konkursu „Student-Wynalazca” mają szansę prezentacji rezultatów swoich badań podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków Geneva Inventions 2024 – jednego z największych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!