Młodzi polscy badacze zmieniają oblicze medycyny
Hybrydowy nośnik leków przeciwnowotworowych, egzoszkielet rehabilitacyjny czy molekuła wiodąca do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych – to tylko niektóre z projektów nagrodzonych w XIV edycji konkursu „Student-Wynalazca”. Ich autorami są młodzi badacze na co dzień związani z Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Krakowską.

- Jakub Stasak
- /
- 21 lutego 2024
Egzoszkielet – samodzielna rehabilitacja i szybszy powrót do zdrowia
Egzoszkielet (nazywany również pancerzem wspomagającym) to mocowana na zewnątrz ciała powłoka, mająca wzmocnić siłę mięśni swojego użytkownika.
Autorem nagrodzonego w XIV edycji konkursu „Student-Wynalazca” projektu jest doktorant Politechniki Warszawskiej Piotr Falkowski.
Najmłodszy profesor w Polsce odkrył nową przyczynę udaruJakub Stasak
Cytowany przez serwis internetowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego naukowiec podkreśla:
„Egzoszkielet rehabilitacyjny, który zaprojektowałem razem z zespołem Sieci Badawczej Łukasiewicz PIAP w ramach mojego doktoratu wdrożeniowego na Politechnice Warszawskiej, jest urządzeniem, które wspiera ruchy stawu barkowego i wszystkie ruchy stawu łokciowego tak, aby zamiast z fizjoterapeutą, każdy pacjent mógł ćwiczyć samodzielnie, na przykład w warunkach domowych”.
Robot rehabilitacyjny powstał we współpracy z Bazylim Leczkowskim, Julią Wilk, Wojciechem Kińskim oraz dr. inż. Zbigniewem Pilatem z Politechniki Warszawskiej.
Praktyczne zastosowanie znajdzie on w rehabilitacji pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi, po udarze czy wypadku z całkowitą lub częściową utratą zdolności poruszania kończyną, którzy w ten sposób zyskają szansę na szybszy powrót do zdrowia.
Molekuła wiodąca – efektywne leczenie chorób neurologicznych
Kolejnym laureatem konkursu został, na co dzień związany z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marcin Jakubiec (doktorant w Katedrze Chemii Farmaceutycznej).
Polska astrofizyczka dokonuje przełomu w dziedzinie medycynyJakub Stasak
Opracowany przez niego związek chemiczny wykazuje skuteczność w leczeniu padaczki oraz m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia zanikowego bocznego.
Substancja ma ponadto działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, co znacznie zwiększa grupę potencjalnych pacjentów.
Opowiadając o przyszłości swojego wynalazku, Marcin Jakubiec zauważa:
„W tym roku prawdopodobnie uda nam się wprowadzić ten związek do badań klinicznych. Nie jest to jeszcze lek, ale wiodąca molekuła”.
Współautorami projektu „Modyfikowane pochodne aminokwasowe do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych” są: prof. Krzysztof Kamiński, dr Michał Abram, dr hab. Anna Rapacz, dr Szczepan Mogilski, dr hab. Gniewomir Latacz oraz prof. Marta Struga.
Personalizowana terapia pacjentów z chorobami nowotworowymi
Sposób otrzymania oraz opis hybrydowego nośnika leków przeciwnowotworowych to zaś główne pola zainteresowań badawczych doktorantki Politechniki Krakowskiej Kariny Niziołek.
Młoda krakowska badaczka następująco opisuje opracowane przez siebie rozwiązanie:
„Wykorzystamy go w terapii celowanej u pacjentów z chorobami nowotworowymi. Będzie personalizowany według indywidualnych potrzeb pacjenta w zależności od stadium choroby”.
Hybrydowy nośnik leków przeciwnowotworowych ma również pomóc w obrazowaniu zmian w tomografii komputerowej, a współtwórczyniami projektu są: Dagmara Słota, prof. dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec, dr hab. inż. Bożena Tyliszczak, prof. PK, dr inż. Agnieszka Tomala.
Laureaci organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską konkursu „Student-Wynalazca” mają szansę prezentacji rezultatów swoich badań podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków Geneva Inventions 2024 – jednego z największych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.