Najpopularniejsze imiona w 2022 roku. Sprawdż!

Oczekiwanie narodzin dziecka to dla rodziców i ich bliskich czas radości. Z drugiej strony to moment podjęcia ważnej decyzji — jakie imię nadać swojemu dziecku? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co bierzemy pod uwagę nadając imię? Dzisiaj przyglądamy się temu, jakie imiona nadawali rodzice dzieciom w 2022 roku.

Najpopularniejsze imiona w 2022 roku. Sprawdż!
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 7 lutego 2023

Tradycyjne imiona górą

Cały czas ogromną popularnością cieszą się tradycyjne, polskie imiona. Bardzo często ich wybór wiąże się z cechą, którą chcemy nadać dziecku. Dlatego wciąż zdarzają się dziewczynki Dobromiły i chłopcy o imieniu Bogumił. 

W przeszłości nadawało się również imiona, które świętowały w bliskiej okolicy urodzin imieniny. Wierzono wręcz, że dziecko samo sobie wybrało imię. Dlatego otrzymywało ono imię świętego lub świętej, którzy byli patronem dnia w którym przyszło na świat. Wierzono, że będzie miało dzięki temu szczególną ochronę. 

Obecnie bardzo często nadajemy także imiona tradycyjne, chcąc podtrzymać pamięć o kimś bliskim z rodziny, z kim wiążą się dobre wspomnienia. 

Ilu w Polsce jest Januszów? — Najpopularniejsze imiona w bazie PESELIlu w Polsce jest Januszów? — Najpopularniejsze imiona w bazie PESELMichał Górecki

Damskie imiona — wielki powrót Zofii

W 2022 roku na pierwsze miejsce powróciła Zosia i zdetronizowała ubiegłoroczną liderkę, Zuzannę. Trzecie miejsce zajęła Hanna. Później w kolejności Laura, Maja, Julia, Oliwia, Alicja, Pola i Lena.

Męskie imiona — Antoni na pierwszym miejscu 

U chłopców wciąż na pierwszym miejscu jest Antoni. Nie ma również zmian na drugim miejscu, bo jest na nim wciąż Jan. Na trzecim miejscu znalazł się Aleksander. Później są kolejno Nikodem, Franciszek, Jakub, Leon, Mikołaj, Stanisław i Filip. 

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2022. Jest ranking z bazy PESEL!Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2022. Jest ranking z bazy PESEL!Anna Malinowska

Oryginalne imiona w mniejszości 

Czasami rodzice decydują się na nadanie bardziej oryginalnego imienia, które nie kojarzy się z naszą tradycją. Nie inaczej było w 2022 roku. Jakie to imiona? Wśród damskich znajdziemy Celine, Adel, Harper, Penelope, Chanel. Męskie to Brian, Lionel, Harry, Orlando.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2021Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2021Anna Malinowska

Czy nadajemy dziecku drugie imię? 

Część rodziców wciąż nadaje dziecku drugie imię. Tradycja z tym związana mówi, że robi się to by chronić drugą duszę dziecka przed siłami nieczystymi. Drugi patron miał w tym pomóc. Wśród drugich imion znajdziemy również te tradycyjne np. Jana, Piotra, Józefa, Marię, Annę i Zofię. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!