Znamy szczegóły rządowego programu Pierwsze Mieszkanie!
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii lekiem na kryzys w mieszkalnictwie ma być rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Projekt ustawy początkiem lutego ujrzał światło dzienne.
- Joanna Gościńska
- /
- 7 lutego 2023
Pierwsze Mieszkanie ma wejść w życie 1 lipca
Początkiem lutego Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do publicznej konsultacji projekt ustawy "o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe". Chodzi oczywiście o zapowiadany program Pierwsze Mieszkanie, który ma wejść w życie od 1 lipca 2023 roku.
Najważniejszą częścią rządowego programu ma być preferencyjny kredyt mieszkaniowy, który – dzięki rządowej dopłacie – ma mieć stałe oprocentowanie na poziomie 2 procent. Dopłata będzie przysługiwać przez 10 lat.
Dla osób do 45 roku życia
Na dopłatę z programu Pierwsze Mieszkanie będą mogli liczyć osoby, które nie ukończyły 45 roku życia oraz te, które nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu (wyjątek to odziedziczone albo spółdzielcze mieszkanie, w którym mamy nie więcej niż 50 proc. udziałów – wtedy dzięki programowi będzie można wykupić resztę udziałów). W przypadku małżeństwa lub rodziców, co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.
Co grozi za niepodanie prawdy w rozliczeniu PIT?Damian Jemioło
Ponadto kredyt w programie Pierwsze Mieszkanie będzie mógł zostać udzielony na kwotę 500 tys. zł (osoby niebędące w formalnym związku) i 600 tys. zł (osoby będące w związku małżeńskim lub posiadające, co najmniej jedno wspólne dziecko). W ramach rządowego wsparcia mieszkaniowego będzie można także wybudować dom jednorodzinny. Wtedy za wkład własny może posłużyć działka pod zabudowę.
Pierwsze mieszkanie nie dla „sprytnych” inwestorów
Osoby, które skorzystały z programu Pierwsze Mieszkanie, będą musiały się do nowego lokum wprowadzić w ciągu roku i mieszkać w nim przez kolejne 10 lat bez możliwości sprzedania go czy wynajmowania. W tym czasie nie będzie także można kupić innego mieszkania – to wszystko ma zapobiec wykorzystywaniu rządowej dopłaty przez „sprytnych” inwestorów, którzy chcieliby wykorzystać program do inwestowania.
O czym musisz pamiętać, pobierając program Płatnik?Anna Petynia-Kawa
Projekt ustawy przewiduje także możliwość założenia tzw. konta mieszkaniowego, dzięki któremu będzie można zbierać np. na wkład własny. Posiadaczowi takiego konta ma co roku przysługiwać specjalna premia mieszkaniowa. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
Kto może założyć tzw. konto mieszkaniowe?
- Warunki, jakie należy spełnić, aby móc otworzyć tzw. konto mieszkaniowe:
- Konieczność oszczędzania nie krócej niż 3 lata i nie dłuż niż 10 lat. Po dekadzie rachunek zostanie przekształcony w Lokatę Mieszkaniową, na której pieniądze będą mogły być trzymanie maksymalnie przez kolejnych 5 lat;
- minimalna miesięczna wpłata na konto ma wynosić 500 złotych, maksymalna 2 tysiące. Maksymalnie możemy, więc zaoszczędzić na koncie 240 tys. złotych plus premia od państwa;
- konto będzie mogła założyć osoba w wieku między 13 a 45 rokiem życia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.