Skrytka bankowa, a skrytka pocztowa - czy to to samo?

Skrytka bankowa, skrytka pocztowa, czy to pojęcia tożsame? Jak z nich korzystać i co może się w nich znajdować? Warto posiadać taką wiedzę, zapoznać się z podobieństwami i różnicami je dzielącymi, a także na przetestowanie tych rozwiązań. Wiedza na taki temat z pewnością przyda!

Skrytka bankowa, a skrytka pocztowa - czy to to samo?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 20 stycznia 2023

Skrytka pocztowa — wielka wygoda

Ten rodzaj skrytki znajduje się w wielu polskich placówkach pocztowych, jest także udostępniany przez prywatne firmy. To dla wielu osób duże udogodnienie związane z odbiorem przesyłek, jednak warto pamiętać, że dostęp do nich można mieć jedynie w godzinach otwarcia placówki (na przykład pocztowej).

Wynajem skrytki pocztowej nie jest bezpłatny. Opłata roczna wynosi 90 zł. Wszystkie opłaty oraz listę placówek, w których znajdują się skrytki pocztowe można znaleźć między innymi na stronie internetowej Poczty Polskiej. Przed wizytą i opłatą skrytki pocztowej można zapoznać dokładnie się z regulaminem — pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Ze skrytek pocztowych można skorzystać w 1945 placówkach/filiach pocztowych. 

Oszustwo na Pocztę Polską – cykliczne ataki na klientów!Oszustwo na Pocztę Polską – cykliczne ataki na klientów!Anna Malinowska

Taka skrytka zapewnia ochronę danych osobowych (nie ma konieczności podawania nadawcy adresu, aby przesyłka dotarła potrzebny jest jedynie numer skrytki). Nadawca nie musi także podawać danych osobowych odbiorcy — wystarczy, aby wraz z wyżej wspomnianym numerem zostało podane hasło. Do skrytki dostarczane są listy nierejestrowane oraz awizo (w przypadku listów poleconych). Dużym udogodnieniem jest to, że w przypadku nadejścia przesyłki zostanie wysłany e-mail będący znakiem, że należy wybrać się do placówki. 

Warto zanotować, że nie trafią do niej te, które nie zostały opłacone, mają rozmiar niepasujący do skrytki, a także takie, które zachodzi konieczność potwierdzenia odbioru.

Skrytkę pocztową można udostępnić np. osobie bliskiej, jednak należy pamiętać, aby dane personalne zostały wpisane w oświadczeniu. 

Skrytka bankowa — ochrona kosztowności

Posiadacz cennych przedmiotów nie musi drżeć w obawie o ich kradzież. W bankach istnieje możliwość przechowywania kosztowności w sejfach lub kasetkach. Są one bardzo dobrze strzeżone, ochronę zapewnia odpowiedni, używany w placówce system kamer oraz alarmów.

Co można przechowywać skrytce bankowej? Przede wszystkim:

  • pieniądze,
  • kosztowną biżuterię,
  • przedmioty sentymentalne (pamiętniki, dzienniki, zdjęcia itp.),
  • dokumenty,
  • papiery wartościowe,
  • złoto.

Zawartość skrytki nie jest anonimowa — przy jej założeniu niezbędne jest określenie co będzie przechowywane oraz deklaracja wartości przedmiotów.

Polecony na maila. Jak to działa?Polecony na maila. Jak to działa?Martyna Kowalska

Warto pamiętać, że w skrytce bankowej nie mogą znajdować się przedmioty niebezpieczne, zakazane przez prawo (m.in. broń czy narkotyki), pochodzące z przestępstw, ulegające zepsuciu (np. jedzenie).

Za przechowywanie przedmiotów banki pobierają opłaty — roczny wynajem skrytki bankowej wynosi 600 zł; kasetki — 450 zł. Do jej otwarcia niezbędny jest klucz lub karta magnetyczna (zgubienie ich generuje duże koszty — w banku nie ma ich kopii). Tak samo, jak w przypadku skrytki pocztowej, tak ze skrytki depozytowej można skorzystać w określonych godzinach, w czasie otwarcia placówki bankowej.

Warto korzystać ze skrytek bankowych oraz pocztowych. Pierwsze dają poczucie bezpieczeństwa; drugie znacząco ułatwiają życie, zapewniają wygodę. Pojęć nie można stosować wymiennie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!