Jaką broń można posiadać w Polsce bez pozwolenia?

Aby w Polsce stać się legalnie posiadaczem broni palnej, trzeba posiadać na nią pozwolenie, wydawane przez policję. Są jednak pewne rodzaje broni, którą może legalnie nabyć każda pełnoletnia osoba w naszym kraju. Niektóre z nich mają zastosowanie hobbystyczne, np. treningowe, inne nadają się do samoobrony.

Jaką broń można posiadać w Polsce bez pozwolenia?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 27 lutego 2023

W Polsce nie trzeba mieć pozwolenia na paralizatory, gaz pieprzowy czy broń białą. Jeśli chodzi o pistolety, rewolwery, karabiny i strzelby, to pewne ich typy też możemy nabyć legalnie bez konieczności posiadania wiadomego dokumentu wystawianego przez policję. Dotyczy to na przykład broni palnej czarnoprochowej, jak również broni pneumatycznej. Ale czy tylko do nich ogranicza się oferta broni bez pozwolenia?

Czy pistolety hukowe na kule gumowe można kupić bez pozwolenia?

Według polskiego prawa, broń na kule gumowe — pistolety oraz karabiny — jest legalna i można ją nabyć bez konieczności posiadania pozwolenia. Wynika to z tego, że pociski gumowe mają energię kinetyczną niższą niż 17 dżuli. Nie są więc w stanie wyrządzić człowiekowi poważniejszej krzywdy.

Broń taka nadaje się do celów rozrywkowych, np. trenowania umiejętności strzeleckich, ale też świetnie sprawdza się w samoobronie. Dotyczy to zwłaszcza pistoletów i rewolwerów, które wyglądają jak prawdziwe (niektóre są replikami modeli palnych), a wystrzał z nich, któremu towarzyszy huk, może zatrzymać i wystraszyć napastnika.

Więcej informacji na temat pistoletów na kule gumowe oraz dostępne modele i amunicję znaleźć można pod adresem: https://www.zbrojownia.pl/pistolety-na-kule-gumowe.

Co to są wiatrówki długie PCP i PCA?

W Polsce nie potrzeba również pozwolenia na broń pneumatyczną. Bodaj najpopularniejszym jej typem są wiatrówki długie, czyli bardziej fachowo — karabiny pneumatyczne. Mają one całą rzeszę fanów wśród myśliwych i sportowców, a także amatorów strzelectwa. Dzielą się na kilka rodzajów: sprężynowe (najprostsze konstrukcyjnie i najtańsze), PCP i PCA. Przyjrzymy się bliżej tym dwóm ostatnim rodzajom.

PCP (Pre Charged Pneumatic) to mechanizm działający w oparciu o system sprężonego powietrza. Używanie tego typu wiatrówki wiąże się z koniecznością napełniania — przy pomocy pompki lub butli rurkowej — kartuszy co kilkadziesiąt strzałów. Broń taka cechuje się jednak prawie zerową siłą odrzutu. Jako że nie posiada wbudowanych przyrządów celowniczych, należy dokupić do niej lunetę — kiedy już ją mamy, celność wiatrówki PCP jest bardzo wysoka. 

PCA (Pre Charged Air) łączą prostotę wiatrówek sprężynowych z zaletami PCP: prawie zerowym odrzutem i wysoką celnością. Śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które zostaje sprężone przed strzałem dzięki pompce znajdującej się pod lufą. Nie trzeba więc nosić ze sobą oddzielnych urządzeń do pompowania. Wiatrówki PCA doskonale nadają się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bronią pneumatyczną.

Szeroki wybór wiatrówek, amunicji oraz sprzętu do nich znajdziemy pod adresem: https://www.zbrojownia.pl/wiatrowki-dlugie-pcp-i-pca.

Broń ASG — co to takiego?

Innym rodzajem broni, który w Polsce można legalnie nabyć bez pozwolenia, jest ASG. Czyli, mówiąc prościej, repliki różnych modeli broni palnej. To mniej lub bardziej złożone konstrukcje, służące do zabawy pasjonatom militariów. Wyglądają jak prawdziwa bron palna i dzielą się na takie same kategorie jak ona. 

Przykładowo, do broni długiej ASG zaliczamy między innymi: karabinki, karabiny szturmowe, karabiny snajperskie, karabiny maszynowe czy też strzelby. Szeroki wybór replik ASG znajdziemy tutaj: https://www.zbrojownia.pl/strzelectwo/asg/dlugie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!