Niezwykła usługa w IKEA. Już nie będziesz musiał kupować mebli

Właściciel sieci Ikea chce do końca przyszłego roku wprowadzić leasing mebli – informuje Puls Biznesu.

Niezwykła usługa w IKEA. Już nie będziesz musiał kupować mebli
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 kwietnia 2019

Leasing ma umożliwić klientom używanie mebli bez przymusu ich kupowania. Właścicielem mebli przez cały czas będzie firma.

Koncepcja zaproponowana przez Ikea jest nowatorska, chociaż dyskusje na ten temat trwają już od kilku lat. Na razie sporym wyzwaniem może być konieczność zorganizowania całego systemu odbioru mebli i ich selekcji pod kątem dalszej przydatności albo recyklingu.

Zobacz wady i zalety leasingu konsumenckiego

Meble do nieruchomości na wynajem

W Polsce leasing mebli ma objąć głównie zarządzających nieruchomościami na wynajem. Chodzi o to, by wynajmowali meble w subskrypcji. Można więc powiedzieć, że meble będą np. jak platforma Netflix. Płacisz stałą opłatę miesięczną i regularnie dostajesz dostęp do różnych mebli. Przedstawiciele IKEA przekonują jednak, że na razie projekt jest w zbyt wczesnej fazie, by określać dokładną grupę docelową. Szczególnie, że w badaniach IKEA wyszła specyfikacja polskiego rynku. Wyniki badania pokazują, że Polacy są związani z rzeczami i ważne jest dla nich to, aby mieć je na własność. Leasing czy wypożyczanie rzeczy wiąże się dla nich z odczuwaniem większej odpowiedzialności za te rzeczy i związanej z tym obawy przed np. uszkodzeniem czy zniszczeniem.

Allegro Smart nadużyła zaufania odbiorców

Leasing mebli

Eksperci cytowani przez Puls Biznesu przekonują, że taka koncepcja jest całkiem nowa. W związku z tym trudno przewidywać, czy rynek ją zaakceptuje i czy będzie cieszyła się zainteresowaniem. Patrząc jednak na strukturę rynku można powiedzieć, że leasing mebli raczej nie będzie powszechny. Choć IKEA ma w naszym kraju 11 sklepów, to jest to wciąż za mało, by narzucić taki leasing rynkowi. Szczególnie, że większość mebli sprzedawana jest w małych, rodzinnych sklepach.

A jak w takim wypadku wyglądałby zwrot rzeczy? W leasingu właścicielem jest firma, która finansuje sprzęt. Konsument czy przedsiębiorca jest wyłącznie użytkującym. Ponosi jednak odpowiedzialność za zniszczenie lub kradzież. Typowe prawa konsumenckie nie będą więc dotyczyły sprzedaży, a wypożyczenia (wynajmu rzeczy).

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!