Obniżenie etatu/ przerwa na karmienie piersią po powrocie z urlopu macierzyńskiego

rnPo intensywnym okresie opieki nad dzieckiem, wielu rodziców podejmuje wyzwanie powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. To czas pełen mieszaniny emocji i nowych wyzwań zawodowych, gdzie często pojawia się konieczność organizacji przerw na karmienie lub nawet decyzja o obniżeniu etatu. rnrn

Obniżenie etatu/ przerwa na karmienie piersią po powrocie z urlopu macierzyńskiego
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 12 kwietnia 2024

Przerwa na karmienie — jakie są rozwiązania?

To istotne uprawnienie przysługujące matkom. Ma na celu wspieranie zdrowia i rozwoju niemowląt oraz ułatwienie łączenia macierzyństwa z pracą zawodową. Nie ma ściśle określonego wieku dziecka, do którego przysługuje przerwa na karmienie.

Może być udzielona w postaci dwóch przerw półgodzinnych lub 45 — minutowych (gdy karmione piersią jest więcej niż jedno dziecko); mogą być łączone lub wykorzystywane osobno, w zależności od potrzeb matki i maluchów. Pracownica ma prawo przerwać pracę w ciągu dnia, aby skorzystać z takiej przerwy lub wcześniej wychodzić, lub przychodzić do pracy, co umożliwia elastyczne dostosowanie się do indywidualnych potrzeb rodzica i pociechy.

Warunki pracy dla kobiet w ciąży. Jakie działania powinien podjąć pracodawca?Warunki pracy dla kobiet w ciąży. Jakie działania powinien podjąć pracodawca? Małgorzata Łaziuk

To ważny element wsparcia dla matek pracujących, który pomaga w zapewnieniu zdrowego rozwoju dziecka i ułatwia powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Elastyczne podejście pozwala na godzenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem, co przyczynia się do zwiększenia komfortu i satysfakcji zawodowej.

Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego można zwolnić pracownicę?

W Polsce kobieta po urlopie macierzyńskim może być zwolniona już pierwszego dnia po powrocie do pracy. Po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim należy zapewnić powrót na to samo, lub równorzędne stanowisko. Jeśli zostanie podjęta decyzja o zwolnieniu — nie powinno to być związane ze zmianą sytuacji życiowej pracownicy — takie postępowanie można uznać za dyskryminacyjne.

W przypadku rozwiązania umowy muszą być przestrzegane przepisy prawa pracy dotyczące wypowiedzenia umowy oraz ewentualne związane z tym odszkodowania lub inne świadczenia pracownicze.

Warto pamiętać, aby nie używać zamiennie nazw “urlop macierzyński” i urlop rodzicielski:. Pierwszy przysługuje kobietom po urodzeniu dziecka i trzeba wykorzystać przynajmniej jego część. Tymczasem rodzicielski może zostać podzielony pomiędzy oboje rodziców.

Obniżenie etatu — czy to sposób na pozostanie w firmie?

Kiedy pracownik wraca z urlopu macierzyńskiego, może napotkać wyzwanie równoważenia życia zawodowego i prywatnego, szczególnie jeśli opiekuje się małym dzieckiem. Obniżenie etatu może być jedną z opcji, która pomaga w dostosowaniu się do nowej sytuacji życiowej, a przy okazji zapewnia ochronę przed zwolnieniem..

Wniosek należy złożyć nie wcześniej niż 21 dni przed planowanym powrotem do pełnienia obowiązków zawodowych. Czas, który może obowiązywać takie obniżenie etatu to maksymalnie rok, zaś obniżyć można o połowę godzin w przypadku pełnego etatu.

Ciąża krótko po podpisaniu umowy o pracę — ważne informacjeCiąża krótko po podpisaniu umowy o pracę — ważne informacjeMałgorzata Łaziuk

Przed złożeniem wniosku o obniżenie etatu, pracownik powinien przemyśleć swoje potrzeby i możliwości. Pracodawca zgodnie z polskim prawem pracy musi rozpatrzyć wniosek pracownika o obniżenie etatu i nie może odmówić bez uzasadnionej przyczyny.

Pod uwagę należy wziąć fakt, że mogą wystąpić okoliczności, które mogą sprawić, że ochrona nie obowiązuje. To na przykład ogłoszenie bankructwa lub rozwiązanie działalności przez pracodawcę; wystąpienie okoliczności, które uzasadniają zakończenie kontraktu bez konieczności jego wypowiedzenia z winy pracownika, czy zlikwidowanie posady – tylko, gdy liczba zatrudnionych przez pracodawcę przekracza 20 osób.

Należy pamiętać, że obniżenie etatu może mieć wpływ na wysokość wynagrodzenia pracownika proporcjonalnie do zmniejszenia etatu. Dlatego ważne jest, aby pracownik dokładnie przemyślał jakie kroki podjąć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!