Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025 przyjęty - co zawiera?
Rada Ministrów przyjęła właśnie "Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025". Jak współczesna medycyna i prawo definiują ten typ przypadłości i co wspomniany dokument oznacza dla pacjentów? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 27 sierpnia 2024
Czym jest choroba rzadka?
Mianem choroby rzadkiej określana jest choroba, która w populacji europejskiej występuje z częstotliwością niższą niż 1 na 2 tysiące przypadków (5 na 10 tysięcy osób).
Czy lekarz rodzinny może dać zwolnienie na wypalenie zawodowe?Katarzyna Leszczak
Definicja choroby rzadkiej po raz pierwszy pojawiła się w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 1999 roku, przyjmującej wspólnotowy program w dziedzinie chorób rzadkich w ramach działań w zakresie zdrowia publicznego.
Właśnie wtedy unijne prawodawstwo oficjalnie nadało chorobom rzadkim specjalny status.
Kolejną grupę przypadłości, zajmujących w ochronie zdrowia pozycję szczególną, stanowią zaś choroby ultrarzadkie — z zachorowalnością na poziomie niższym niż 1 na 50 tysięcy przypadków (definicja w UE), choć na niektóre z nich cierpi zaledwie kilkanaście osób na świecie.
Choroby rzadkie w Polsce
Liczba znanych współcześnie chorób rzadkich wynosi około 8 tysięcy i stale rośnie (co roku opisywanych jest około 50 nowych jednostek chorobowych), stanowią one zatem ogromne wyzwanie, tak zdrowotne, jak i społeczne.
Czy na wyjazd potrzebna jest karta EKUZ?Katarzyna Leszczak
Według szacunków resortu zdrowia na choroby rzadkie cierpi w Polsce od 2 do 3 milionów osób.
Główny cel przyjętego właśnie "Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025" to poprawa sytuacji pacjentów i ich rodzin poprzez kompleksową i w pełni skoordynowaną opiekę zdrowotną.
Jakie są szczegółowe założenia "Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025"?
Dokument proponuje szereg niezwykle istotnych zarówno z punktu widzenia samych pacjentów, jak i ich najbliższych rozwiązań.
Czy nowy program "Aktywny rodzic" ułatwi godzenie pracy z rodzicielstwem?Jakub Stasak
Wśród nich m.in.:
• powstanie kolejnych Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich — ich zadaniem będzie realizacja świadczeń opieki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z chorobami rzadkimi,
• poprawę dostępu do badań wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu chorób rzadkich,
• przeprowadzenie szczegółowych analiz, dotyczących uzupełnienia wykazu świadczeń gwarantowanych oraz określenia sposobu finansowania badań genetycznych (do 31 grudnia 2024 roku),
• przeanalizowanie sposobu finansowania wysokospecjalistycznych niegenetycznych badań laboratoryjnych, które są wykorzystywane w diagnostyce i monitorowaniu chorób rzadkich — na tej podstawie natomiast do 31 marca 2025 roku zostaną uzupełnione świadczenia gwarantowane w niniejszym zakresie,
• wprowadzenie kontroli jakości laboratoriów, które wykonują wielkoskalowe badania genomowe stosowane w diagnostyce genetycznej chorób rzadkich,
• poprawę dostępu do nowoczesnej aparatury medycznej oraz leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego w chorobach rzadkich,
• poprawę infrastruktury podmiotów leczniczych,
• przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii, podnoszącej społeczną świadomość o chorobach rzadkich,
• powstanie Systemu dla Chorób Rzadkich, gdzie gromadzone będą dane zasilające Polski Rejestr Chorób Rzadkich oraz Kartę Pacjenta z Chorobą Rzadką.
Całkowity koszt analizowanego przedsięwzięcia wyniesie niemal 100 milionów złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.