Jak sprawdzić czy recepta jest aktualna?
Recepta to pisemna informacja, skierowana od lekarza do farmaceuty — podczas wizyty w aptece pozwala ona pacjentowi na wykupienie niezbędnych leków. Jak sprawdzić, czy recepta jest aktualna? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 12 września 2024
E-recepta, a recepta papierowa
Elektroniczna wersja recepty funkcjonuje w Polsce od 2019 roku – od 8 stycznia roku 2020 recepty są zaś wystawiane właściwie wyłącznie w tej postaci.
Czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim?Małgorzata Łaziuk
Istnieje jednak także kilka ściśle określonych przez prawo sytuacji, w których lekarz może posłużyć się tradycyjną papierową formą recepty.
Zgodnie z artykułem 95b. ustawy z dnia 6 września 2001 roku (z późniejszymi zmianami) – Prawo farmaceutyczne, receptę w postaci papierowej wystawia się w przypadku:
• braku dostępu do systemu teleinformatycznego,
• recepty transgranicznej, jeżeli państwo realizacji nie realizuje recept transgranicznych w postaci elektronicznej lub recepta transgraniczna przeznaczona jest dla osoby małoletniej,
• recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości,
• recepty wystawianej przez lekarza dla siebie (tzw. receptą pro auctore) bądź członków najbliższej rodziny (tzw. receptą pro familiae).
Jak sprawdzić termin ważności recepty?
Sprawdzenie ważności recepty papierowej jest stosunkowo proste – lekarz ma obowiązek jasnego zaznaczenia na każdej z nich daty wystawienia, wystarczy zatem odliczyć odpowiednią liczbę dni do daty bieżącej.
Jak zweryfikować zwolnienie lekarskie pracownika?Katarzyna Leszczak
Uwaga: Terminy ważności poszczególnych recept różnią się w zależności od rodzaju przepisanego leku.
Ważność e-recepty sprawdzimy natomiast poprzez zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta, czyli usługi dostępnej bezpłatnie za pośrednictwem rządowego serwisu internetowego pacjent.gov.pl – po założeniu konta zyskujemy dostęp do wszystkich swoich e-recept wraz z dokładnymi datami ich wystawienia oraz informacją o terminach ważności.
Pacjent, który nie korzysta z opisanej usługi, ma prawo poprosić lekarza o specjalny wydruk informacyjny, znajdzie się na nim nie tylko data wystawienia recepty, ale również inne zapisy, pozwalające określić czas na jej realizację.
Kolejny sposób na sprawdzenie, czy e-recepta jest jeszcze aktualna to wizyta w najbliższej aptece – po podaniu farmaceucie czterocyfrowego kodu recepty oraz numeru PESEL osoby, dla której została ona wystawiona, możemy uzyskać interesujące nas dane.
Recepty w aplikacji mObywatel
Bezpłatna aplikacja mobilna mObywatel wydawana jest obecnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, według oficjalnych szacunków resortu narzędzie pobrano dotychczas ponad 19 milionów razy, a każdego dnia korzysta z niego średnio około 770 tysięcy osób.
W jaki sposób mogę sprawdzić, czy jestem ubezpieczony w ZUS?Anna Pakaszewska-Cetera
Aplikacja pozwala m.in. na przeglądanie, sprawdzanie oraz realizowanie recept bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL.
Co niezwykle istotne, daje ona możliwość realizacji nie tylko recept własnych i swoich niepełnoletnich dzieci, ale także tych, wystawionych na wszystkie osoby, które udzieliły nam stosownego pełnomocnictwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.