Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?
Recepty – są elementem codzienności każdego z nas, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że termin ich ważności różni się w zależności od rodzaju przepisanego leku. Wiedza to zaś nawet nie tyle użyteczna, ile w niektórych przypadkach niezbędna. Jak długo ważna jest recepta i e-recepta? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 13 września 2024
Recepty ważne 30 dni
Podstawowy termin ważności recepty to właśnie 30 dni od daty wystawienia, jeżeli jednak lekarz zaznaczył na recepcie możliwość jej zrealizowania od konkretnej daty (odpowiedni wpis w polu „data realizacji od”), ważność recepty liczona jest od tak oznaczonego dnia.
Jak sprawdzić czy recepta jest aktualna?Jakub Stasak
Swoje praktyczne zastosowanie rozwiązanie powyższe znajduje najczęściej w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Pamiętaj: 30-dniowy termin ważności recepty liczony jest kalendarzowo, oznacza to, że uwzględnia się w nim zarówno święta, jak i dni wolne od pracy.
Recepty ważne 7 dni
W przypadku niezwykle wąskiej grupy leków naszą receptę bądź e-receptę będziemy mogli realizować tylko przez 7 dni od daty wystawienia jej przez lekarza.
Jakie są naruszenia praw pacjenta?Małgorzata Łaziuk
Dotyczy to zaś jedynie antybiotyków w postaci preparatów stosowanych doustnie (tabletki, kapsułki, tabletki rozpuszczalne, granulaty do sporządzania zawiesin) oraz dożylnie.
Na wspomnianej liście nie znajdziemy natomiast preparatów do stosowania zewnętrznego (np. maści, kremy czy aerozole z antybiotykiem) – papierowa recepta będzie tu ważna przez 30, a e-recepta nawet przez 365 dni.
Uwaga: W przypadku recepty papierowej obecność na niej antybiotyku stosowanego wewnętrznie determinuje ważność całej recepty – jeżeli zatem lekarz zalecił antybiotyk, a także inne leki, które standardowo można wykupić przez 30 dni, na zrealizowanie całej recepty mamy tylko tydzień.
W sytuacji, gdy szczególnie zależy nam na możliwości późniejszego wykupienia niektórych środków, poprośmy lekarza o osobną receptę na antybiotyk.
Recepty ważne 120 i 365 dni
Termin ważności e-recepty wynosi 120 dni, gdy wystawiono ją na produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, sprowadzane drogą importu docelowego bądź na produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla danego pacjenta.
Czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim?Małgorzata Łaziuk
Maksymalna ważność e-recepty to zaś 365 dni, aby tak się stało, lekarz musi jednak wpisać stosowną datę w polu dotyczącym jej realizacji, w przeciwnym razie ostateczny termin wykupienia leków upływa już po 30 dniach.
Ważne: Pacjent, który otrzymał e-receptę ważną przez 365 dni, zobowiązany jest do wykupienia pierwszego opakowania zaordynowanego preparatu w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia (lub daty widocznej w polu „data realizacji od”) – jeśli nie dokona zakupu w oznaczonym terminie, farmaceuta wyda proporcjonalnie mniejszą liczbę opakowań leku.
Podczas kolejnej wizyty w aptece nie musimy już jednak przestrzegać okresu 30 dni od poprzedniego zakupu – ilość przysługującego nam leku nie zostanie w żaden sposób zredukowana.
Korzystając z recept ważnych przez 365 dni, warto mieć ponadto na uwadze, że:
• podczas jednej wizyty w aptece będziemy mogli nabyć zapas leku na maksymalnie 120 dni kuracji,
• zakup kolejnych opakowań musi odbywać się w tej samej placówce, w której rozpoczęliśmy realizację danej recepty,
• nawet wtedy, gdy recepta ważna jest przez 365 dni, lekarz może przepisać na niej kurację na maksymalnie 360 dni.
Uwaga: Na recepcie ważnej przez 365 dni nie mogą znaleźć się środki psychotropowe oraz narkotyczne – termin ważności tak papierowej, jak i elektronicznej recepty obejmującej preparaty wspomnianych grup wynosi 30 dni.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.