Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych - poszkodowani pacjenci dostaną więcej
Waloryzacja – to niewątpliwie słowo klucz w kontekście ostatnich zmian dotyczących Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Od niedawna poszkodowani pacjenci oraz ich rodziny mogą bowiem liczyć na wyższe kwoty odszkodowań.
- Jakub Stasak
- /
- 26 września 2024
Waloryzacja świadczeń
Począwszy od 6 września 2024 roku, maksymalna wysokość świadczenia dla poszkodowanego pacjenta wynosi 222 800 złotych (do tej pory było to zaś 200 000 złotych).
Jak długo ważna jest recepta i e-recepta?Jakub Stasak
Każdy członek najbliższej rodziny zmarłego pacjenta może z kolei liczyć na kwotę do 111 400 złotych (wcześniej 100 000 złotych).
Całkowity koszt postępowania w sprawie to natomiast ryczałtowa opłata od wniosku, która wynosi obecnie 335 złotych.
Wysokość świadczenia kompensacyjnego podlega corocznej waloryzacji – szczegółowe informacje na temat aktualnych stawek udostępnia rządowy portal informacyjny.
Miliony złotych przyznanych świadczeń
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych utworzony został we wrześniu ubiegłego roku z inicjatywy Rzecznika Praw Pacjenta.
Kto może uzyskać informacje o stanie zdrowia nieprzytomnego pacjenta?Małgorzata Łaziuk
Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez biuro Rzecznika, w tym pozasądowym trybie odszkodowawczym przyznano dotychczas już ponad 2,8 miliona złotych.
Analizowane wsparcie otrzymało blisko 50 osób, a żadna z nich nie zrezygnowała z przyznanego świadczenia, czyli zaakceptowała przyznaną kwotę rekompensaty.
Średnia wysokość odszkodowania wynosi 60 tysięcy złotych – przyjęcie rekompensaty oznacza zamknięcie ewentualnych sporów prawnych z placówką.
Szczególną rolę, jaką pełni aktualnie Fundusz następująco opisywał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec:
„Cieszę się, że możemy pomagać osobom poszkodowanym w wyniku leczenia i ta pomoc ma bardzo realny kształt, a wysokość świadczeń jest nie tylko godnym zadośćuczynieniem, ale też jest rewaloryzowana. Chcę też podkreślić, że rozpoczęcie wypłat było możliwe dzięki współpracy z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną, która doskonale rozumie potrzebę funkcjonowania Funduszu”.
Co niezwykle istotne, po zakończeniu postępowania Rzecznik wystawia osobie, która doznała poważnych następstw zdarzenia medycznego specjalne zaświadczenie, stanowi ono podstawę do korzystania z opieki medycznej poza kolejnością.
Placówka, w której doszło do niniejszego zdarzenia, zostaje natomiast zobligowana do przeanalizowania jego przyczyn oraz wdrożenia zakrojonych na szeroką skalę działań, mających zapobiegać podobnym zdarzeniom w przyszłości.
Wsparcie doświadczonych specjalistów
Nieustannie poszerza się ponadto grono wybitnych ekspertów i praktyków, którzy swoim zawodowym doświadczeniem, zdobywanym przez lata na wielu polach, wspierają merytoryczną ocenę gromadzonej dokumentacji medycznej.
Jak zgłosić narodzenie dziecka?Katarzyna Leszczak
Obecnie mowa tu już o około 130 lekarzach różnych specjalności oraz osobach wykonujących inne zawody medyczne.
Powyższy stan rzeczy wynika bezpośrednio z coraz większego zainteresowania Funduszem Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych wśród pacjentów i ich rodzin, a co za tym idzie rosnącą liczbą prowadzonych spraw – od czasu jego utworzenia, do Funduszu wpłynęło ponad 900 wniosków o przyznanie świadczenia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.