Podwyżki dla właścicieli nieruchomości w 2023 r. Najnowsze zapowiedzi

Wyższe ceny energii i wzrost podatków to nie są jedyne wydatki właścicieli nieruchomości. Szykują się nowe obciążenia.

Podwyżki dla właścicieli nieruchomości w 2023 r. Najnowsze zapowiedzi
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 grudnia 2022

Podatek od nieruchomości

W 2023 roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Średnio będzie to 12 proc. Więcej trzeba będzie też zapłacić za opłaty eksploatacyjne. Szacunki wskazują, że stawki za prąd mają wzrosnąć nawet trzykrotnie. Limity na ceny energii dotyczą tylko tych, którzy zmieszczą się w określonym poziomie zużycia.

Rząd zapowiada też, że 2023 roku pojawią się nowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości. Spore zmiany pojawią się w zakresie opłaty planistycznej. Wystarczy, że zmieni się lokalny plan w gminie, to gmina będzie mogła zgłosić się do każdego właściciela po pieniądze. Będzie to 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości.

Przemoc ekonomiczna i cyfrowa to też przemoc domowa. Sejm rozszerzy definicję?Przemoc ekonomiczna i cyfrowa to też przemoc domowa. Sejm rozszerzy definicję?Michał Górecki


Trzeba też będzie obowiązkowo mieć świadectwo energetyczne budynku. Gdy nie będziemy mieli takiego dokumentu, to przy sprzedaży budynku lub jego wynajmie, trzeba będzie zapłacić karę.

Podatek od pustostanów

Jak pisze money.pl rządzący szykują też podatek od pustostanów. Jeśli ktoś posiada pięć mieszkań ale nie będzie ich udostępniał najemcom, zapłaci dodatkowy podatek. Zdaniem niektórych ekspertów, rosnące koszty eksploatacji mogą być zagrożeniem dla rynku najmu. Wszystko dlatego, że najemcy mogą przestać płacić czynsze za mieszkanie. Rosną bowiem koszty życia, a pensje nie idą w górę tak szybko jak inflacja.

Sporo także będzie się działo na rynku nieruchomości, które dopiero są w budowie. Obecnie deweloperzy zaczęli rekordowo mało budów co spowoduje, że w najbliższym czasie, gdy sytuacja kredytowa się poprawi, będzie bardzo mało dostępnych mieszkań na rynku. To spowoduje, że ceny samych nieruchomości raczej nie spadną.

na podstawie Money.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!