Pojawiły się limity wystawiania e-recept? To skutek nadużycia receptomatów

Ministerstwo Zdrowia chce walczyć z masowym wystawianiem e-recept. Rekordziści wystawili ich ponad 700 tys. w ciągu roku. Co zmieni się w przypadku e-recept?

Pojawiły się limity wystawiania e-recept? To skutek nadużycia receptomatów
  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 lipca 2023

E-recepty są nadużywane?

Niedawno media obiegła informacja o parze lekarzy, która wystawiła ponad 700 tys. e-recept w ciągu roku. Kobieta wystawiła ich ponad 429 tys., a mężczyzna 286 tys. To oczywiście niejedyne takie „rekordy”. Inny lekarz próbował wystawić w 2 dni aż 60 tys. e-recept. 

NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliNFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliMartyna Kowalska

Problem został zauważony przez Ministerstwo Zdrowia, które zaproponowało rozwiązanie zapobiegające nadużywania wystawiania e-recept. Minister Adam Niedzielski przekonuje, że tak duże liczby, to robienie biznesu, a nie troska o pacjenta. 

Ministerstwo Zdrowia wprowadza restrykcje w systemie elektronicznym, który obsługuje e-recepty. Ograniczenia będą dotyczyć czasu pracy lekarza i wprowadzony zostanie nowy przepis dotyczący wystawiania e-recept na leki psychotropowe – te nie będą mogły być wystawiane bez wcześniejszego zbadania pacjenta. Ponadto lekarz będzie mógł wystawić e-recepty dla 80 pacjentów w ciągu 10 godzin – maksymalnie 300 recept. 

Minister Zdrowia podkreśla, że w ciągu 2 dni aż 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10 godzin swojej pracy. Większość to pracownicy tzw. receptomatów.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to nowoczesny sposób na wystawianie recept, który w 2020 r. zastąpił tradycyjną, papierową formę (choć można było je wystawić już w 2018 r.). Korzystanie z e-recept odbywa się poprzez realizację 4-cyfrowego kodu, który zostaje przesłany za pomocą e-maila lub wiadomości SMS. 

Wszystko w zależności od tego, jakiego sposobu otrzymywania e-recepty dokona pacjent na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. E-recepty można odebrać za pomocą aplikacji mojeIKP na swoim smartfonie. Można również poprosić o wydruk papierowej kopii.

WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyWHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyMonika Świetlińska

E-recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia, chyba że lekarz zaznaczy 365-dniową realizację. Obecnie w internecie funkcjonuje również dużo tzw. receptomatów online, czyli firm, które umożliwiają lekarzom wystawienie e-recept bez wcześniejszej wizyty u pacjenta. To właśnie ten system pozwalał na nadużywanie systemu recept elektronicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!