Receptowe nadużycia. Jak chce zapobiec im resort zdrowia?
Zawiadomienie do prokuratury, wprowadzenie maksymalnej dziennej liczby wystawianych e-recept i ograniczenia w przepisywaniu leków psychotropowych – to działania w odpowiedzi na nadużycia przy wystawianiu recept.
- Joanna Gościńska
- /
- 11 lipca 2023
Czy to jest biznes?
Niepokojące sytuacje na rynku e-recept stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. — Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta – powiedział minister Adam Niedzielski.
Będzie e-recepta transgraniczna. Polska pionierem w UEMichał Górecki
Resort na bieżąco przekazywał Naczelnej Izbie Lekarskiej informacje o 29 lekarzach, którzy nadużywali prawa do wystawiania recept, robiąc to bez badania pacjenta ani wywiadu lekarskiego. Nie spotkało się to dotychczas z żadną reakcją, choć samorząd ma narzędzia do walki z łamaniem prawa i etyki zawodowej przez lekarzy. Kolejnym krokiem jest więc powiadomienie prokuratury.
10 lekarzy, którzy popełnili przestępstwa
- Wskazaliśmy 10 lekarzy, którzy w naszej ocenie dopuścili się 5 przestępstw: fałszerstwa intelektualnego, poświadczenia nieprawdy, oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego oraz ułatwienia dostępu do środków odurzających – wyliczył zarzuty minister Niedzielski.
Aby zapobiec takim nadużyciom wprowadzamy obostrzenia w systemie elektronicznym, który obsługuje recepty w postaci ich limitu godzinowego, a także nowe regulacje dotyczące wypisywania leków psychotropowych.
- Lekarz na 10 h będzie mógł wystawić recepty 80 pacjentom, łącznie będzie to maksymalnie 300 recept. Nie będzie też można wypisać recepty na leki psychotropowe bez wcześniejszego badania pacjenta – zapowiedział minister.
Kto może wystawiać recepty?
W Polsce recepty wystawiać mogą jedynie uprawnione do tego osoby. W przypadku niektórych leków, uprawnienia te należą do szerszej grupy jednostek.
Najważniejsze informacje na temat recepty onlineRafał Stępniewski
Recepty na wszystkie leki mogą wystawiać lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy. W przypadku niektórych z góry określonych leków i wyrobów medycznych, recepty mogą być również wystawione przez pielęgniarki i położne.
Niezależnie od osoby wystawiającej receptę oraz tego, czy recepta jest realizowana w ramach NFZ, każda apteka powinna ją przyjąć.
W jakim czasie powinno się zrealizować recepty?
Receptę należy zrealizować:
w ciągu 30 dni od jej wystawienia lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji „od dnia”, jeśli została określona na recepcie,
w ciągu 7 dni od daty jej wystawienia lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji „od dnia”, jeśli została określona na recepcie w przypadku antybiotyków w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i pozajelitowego (tzw. parenteralnego),
w ciągu 120 dni od daty jej wystawienia w przypadku:
leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych sprowadzanych z zagranicy oraz
leków immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.
Pamiętaj, że jeśli masz na recepcie więcej niż jeden lek, termin realizacji recepty jest liczony oddzielnie dla każdego z nich.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.