Receptowe nadużycia. Jak chce zapobiec im resort zdrowia?

Zawiadomienie do prokuratury, wprowadzenie maksymalnej dziennej liczby wystawianych e-recept i ograniczenia w przepisywaniu leków psychotropowych – to działania w odpowiedzi na nadużycia przy wystawianiu recept.

Receptowe nadużycia. Jak chce zapobiec im resort zdrowia?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 11 lipca 2023

Czy to jest biznes?

Niepokojące sytuacje na rynku e-recept stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. — Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta – powiedział minister Adam Niedzielski.

Będzie e-recepta transgraniczna. Polska pionierem w UEBędzie e-recepta transgraniczna. Polska pionierem w UEMichał Górecki


Resort na bieżąco przekazywał Naczelnej Izbie Lekarskiej informacje o 29 lekarzach, którzy nadużywali prawa do wystawiania recept, robiąc to bez badania pacjenta ani wywiadu lekarskiego. Nie spotkało się to dotychczas z żadną reakcją, choć samorząd ma narzędzia do walki z łamaniem prawa i etyki zawodowej przez lekarzy. Kolejnym krokiem jest więc powiadomienie prokuratury. 

10 lekarzy, którzy popełnili przestępstwa

- Wskazaliśmy 10 lekarzy, którzy w naszej ocenie dopuścili się 5 przestępstw: fałszerstwa intelektualnego, poświadczenia nieprawdy, oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego oraz ułatwienia dostępu do środków odurzających – wyliczył zarzuty minister Niedzielski.

Aby zapobiec takim nadużyciom wprowadzamy obostrzenia w systemie elektronicznym, który obsługuje recepty w postaci ich limitu godzinowego, a także nowe regulacje dotyczące wypisywania leków psychotropowych.

- Lekarz na 10 h będzie mógł wystawić recepty 80 pacjentom, łącznie będzie to maksymalnie 300 recept. Nie będzie też można wypisać recepty na leki psychotropowe bez wcześniejszego badania pacjenta – zapowiedział minister.

Kto może wystawiać recepty?

W Polsce recepty wystawiać mogą jedynie uprawnione do tego osoby. W przypadku niektórych leków, uprawnienia te należą do szerszej grupy jednostek.

Najważniejsze informacje na temat recepty onlineNajważniejsze informacje na temat recepty onlineRafał Stępniewski

Recepty na wszystkie leki mogą wystawiać lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy. W przypadku niektórych z góry określonych leków i wyrobów medycznych, recepty mogą być również wystawione przez pielęgniarki i położne.

Niezależnie od osoby wystawiającej receptę oraz tego, czy recepta jest realizowana w ramach NFZ, każda apteka powinna ją przyjąć.

W jakim czasie powinno się zrealizować recepty?

Receptę należy zrealizować:

  • w ciągu 30 dni od jej wystawienia lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji „od dnia”, jeśli została określona na recepcie,

  • w ciągu 7 dni od daty jej wystawienia lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji „od dnia”, jeśli została określona na recepcie w przypadku antybiotyków w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i pozajelitowego (tzw. parenteralnego),

  • w ciągu 120 dni od daty jej wystawienia w przypadku:

  • leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych sprowadzanych z zagranicy oraz

  • leków immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.

Pamiętaj, że jeśli masz na recepcie więcej niż jeden lek, termin realizacji recepty jest liczony oddzielnie dla każdego z nich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.