Polacy, którzy chcą zmienić branżę, wybierają... IT

Znaczna część polskich pracowników w wieku 30-59 lat rozważa zmianę ścieżki zawodowej, przy czym branża IT cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wynika to z badania "Reskilling w oczach Polaków", przeprowadzonego przez szkołę umiejętności cyfrowych Future Collars we współpracy z Amazon. Badanie ujawnia, że 72% osób rozważających zmianę branży jest motywowanych potencjalnymi zarobkami w IT, 36% możliwościami rozwoju osobistego, a 35% perspektywami wzrostu samej branży.

Polacy, którzy chcą zmienić branżę, wybierają... IT
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 listopada 2023

Polacy myślą o zmianie branży na IT

Celem badania było zrozumienie, jak osoby w wieku 30-59 lat postrzegają swoją sytuację zawodową i możliwość przejścia do innej branży, w tym do IT. Mimo ogólnej satysfakcji z obecnej pracy, ponad połowa badanych rozważa zmianę kierunku zawodowego. Co stoi za tym zjawiskiem i dlaczego to właśnie IT przyciąga ich uwagę?

Porzucenie pracy. Czy zawsze ma negatywne skutki?Porzucenie pracy. Czy zawsze ma negatywne skutki? Małgorzata Łaziuk

– Fakt, że połowa badanych Polaków rozważa zmianę branży na IT, pokazuje, jak dynamicznie rozwija się zainteresowanie tym sektorem w Polsce. Jednak aby naprawdę wykorzystać ten potencjał, należy aktywnie przeciwdziałać mitom i stereotypom związanym z branżą. Kluczowe jest wspieranie edukacji i dostarczanie odpowiednich narzędzi, aby pomóc Polakom osiągnąć sukces w świecie technologii. W tym zakresie ogromnie ważne jest aktywne zaangażowanie się w tę zmianę ze strony pracodawców – mówi Marta Dworowska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Amazon.

Branża IT – na ile jest realna dla osób chcących się przebranżowić?

35% badanych już podjęło kroki w kierunku zmiany branży na IT. To świadczy o tym, że nie jest to jedynie chwilowy trend, ale realne dążenie, które zaczyna się przejawiać w konkretnych działaniach. Najpopularniejsze kroki to próby zrozumienia specyfiki branży i rynku pracy (70% respondentów), zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności poprzez różne formy edukacji (66%), oraz korzystanie z bogatych zasobów online (86%).

Ważna jest także introspekcja – 58% badanych analizuje własne potrzeby, cele zawodowe i planuje swoją ścieżkę kariery.

- Ten głód wiedzy, zdobywania nowych umiejętności, a przez to zbudowanie większej pewności siebie doskonale widzimy, obserwując program „Postaw na Swój Rozwój”, umożliwiający również rozwój kompetencji cyfrowych, który wdrożyliśmy w naszej firmie. Globalnie skorzystało z niego już ponad 150 tys. osób. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że w jego ramach pokrywanych jest 95% opłat za wybrane kursy czy studia, niezależnie od tego, czy są one związane ze stanowiskiem zajmowanym przez pracownika. Wierzymy, że to inwestycja o wysokiej stopie zwrotu – dla całego rynku, w co powinni uwierzyć wszyscy jego uczestnicy – dodaje Marta Dworowska z Amazon.

Rosnące koszty prowadzenia działalności największym zagrożeniem dla firmRosnące koszty prowadzenia działalności największym zagrożeniem dla firm Monika Świetlińska

Mimo powszechnego przekonania o możliwości zmiany branży lub zawodu, kobiety częściej podchodzą do tego z większą otwartością, ale równocześnie z pewnymi obawami, jak podkreśla Joanna Pruszyńska-Witkowska z Future Collars. Te obawy nie są odosobnione. Wiele osób aspirujących do pracy w IT zmaga się z lękiem przed brakiem wystarczającej wiedzy, wyzwaniami adaptacyjnymi oraz trudnościami w nadążaniu za tempem nauki.

Dodatkowo, od 16% do 20% respondentów zwraca uwagę na specyficzne dla branży IT wyzwania, takie jak szybkie tempo pracy, stres, czy konieczność posługiwania się językiem angielskim, które stanowią główne przeszkody w dostępie do tej branży.

Analiza różnic w postrzeganiu sytuacji zawodowej

Badanie ujawnia, że 71% respondentów pozytywnie ocenia swoją sytuację zawodową. Jednak bliższa analiza ujawnia istotne różnice między płciami. Mężczyźni częściej niż kobiety odczuwają silną pozycję w branży, co może wynikać z kulturowych oczekiwań lub rzeczywistych nierówności w miejscu pracy. Szczególnie widoczna jest różnica w postrzeganiu własnego statusu i rozpoznawalności zawodowej.

Stabilność zatrudnienia dla wielu Polaków jest synonimem zadowolenia zawodowego. Aż 84% czuje, że ich praca jest bezpieczna, a trzy czwarte przypisuje to pewności swoich kwalifikacji i trudności automatyzacji ich pracy. Te liczby pokazują, jak ważna jest dla pracowników pewność wartości i bezpieczeństwa w pracy.

Ponad połowa badanych (56%) rozważa zmianę branży, z czego znacząca liczba zastanawia się nad IT. Głównym motorem tych rozważań wydają się być niezadowalające zarobki (57%), wskazując na finansowe motywy jako kluczowe w podejmowaniu decyzji o zmianie sektora zawodowego. Co ciekawe, kwestie takie jak relacje w miejscu pracy czy obawy o stabilność zatrudnienia są mniej powszechne.

Konflikty w miejscu pracy. Jak można je rozwiązać?Konflikty w miejscu pracy. Jak można je rozwiązać?Małgorzata Łaziuk

Branża IT, chociaż przyciąga uwagę, jest postrzegana jako trudno dostępna przez 48% respondentów, a 68% uważa, że sukces w tej branży wymaga zdolności matematycznych. Rodzi się pytanie, czy te przekonania są barierą dla potencjalnych specjalistów IT, czy też odzwierciedlają realne wymagania branży.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!