Walka z „patodeweloperką”. Nowe zasady budowy od kwietnia 2024

Szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził właśnie kluczowe zmiany w przepisach dotyczących warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Nowe, mające w znacznym stopniu ograniczyć praktyki związane z tzw. patodeweloperką, regulacje wejdą w życie w kwietniu 2024 roku.

Walka z „patodeweloperką”. Nowe zasady budowy od kwietnia 2024
  • Jakub Stasak
  • /
  • 10 listopada 2023

Czym jest patodeweloperka?

Choć większość z około 240 tysięcy budowanych rocznie w naszym kraju mieszkań, powstaje zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami współżycia społecznego, niektóre firmy deweloperskie, wiedzione chęcią maksymalizacji zysku, wprowadzają na rynek lokale mieszkalne, a nawet całe osiedla, będące absolutnym zaprzeczeniem wszystkich tych zasad.

Nadużycia miejsc dla niepełnosprawnych przez deweloperówNadużycia miejsc dla niepełnosprawnych przez deweloperówMonika Świetlińska

Powstają zatem wysoce niekomfortowe mieszkania z miejscami parkingowymi usytuowanymi wprost pod oknami (pretekstem, do czego bywa często fakt, że zostały one zaprojektowane wyłącznie z myślą o pojazdach należących do osób niepełnosprawnych).

Chaos przestrzenny i jego skutki

Inwestycje prowadzone wyłącznie z myślą o zysku, nie tylko pogarszają bieżącą jakość życia Polaków, w dłuższej perspektywie czasowej będą one bowiem generowały dodatkowe koszty, związane m.in. z problemami natury zdrowotnej.

Z zamieszczonego na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju i Technologii komunikatu dowiadujemy się, że całkowite roczne koszty chaosu przestrzennego w naszym kraju wynoszą 84,3 mld złotych.

Działka rolno-budowlana. Czym różni się od działki budowlanej?Działka rolno-budowlana. Czym różni się od działki budowlanej?Michał Górecki

Suma powyższa to dodatkowe środki potrzebne, chociażby na sfinansowanie nadmiarowych dojazdów do pracy czy budowę i utrzymanie niezbędnej w tym celu infrastruktury.

Analizowane wyliczenia są częścią, przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny, raportu „Społeczno-gospodarcze skutki chaosu przestrzennego”, z którego wynika również, że roczny koszt chaosu przestrzennego w przeliczeniu na każdego mieszkańca Polski szacowany jest na około 2,2 tys. złotych.

Minister zapowiada zmiany

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zatwierdzona właśnie przez ministra Waldemara Budę, zacznie obowiązywać już w kwietniu i uporządkuje zasady budowy obiektów wielorodzinnych, rozwiązując tym samym najbardziej palące problemy, które coraz częściej pojawiały się w polskich miastach.

Komentując nadchodzące zmiany, minister Buda podkreślał:

„Propozycje rozwiązań przeciwdziałających zjawisku tzw. „patodeweloperki”, zgodnie z procedurą wymagały notyfikacji technicznej Komisji Europejskiej, która nie zgłosiła uwag do naszych propozycji. Procedura niestety zabrała nieco czasu, ale dziś, już bez przeszkód, mogłem podpisać odpowiednie rozporządzenie. Nowe rozwiązania wejdą w życie od kwietnia przyszłego roku, co wydaje się być kompromisem pomiędzy potrzebami a możliwościami rynku”.

Budynki mieszkalne coraz bardziej zieloneBudynki mieszkalne coraz bardziej zieloneRafał Stępniewski

Nowe regulacje prawne, dotyczące warunków technicznych, objąć mają m.in.:

• zwiększenie odległości między blokami na sąsiednich działkach.

Minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego powyżej 4 kondygnacji nadziemnych od granicy działki ma wynieść co najmniej 5 metrów (zachowanie tej zasady nie będzie wymagane, jeśli sąsiednia działka jest publicznie dostępnym placem).

• zwiększenie odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych.

Minimalna odległość pomiędzy ścianami nowego budynku produkcyjnego lub magazynowego (o powierzchni zabudowy ponad 1000 mkw.) a ścianami istniejącego budynku mieszkalnego lub zamieszkania zbiorowego ma wynieść 30 metrów (również w przypadku budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy).

• wymóg bardziej racjonalnego planowania miejsc postojowych.

W stosunku do wszystkich miejsc postojowych zaplanowanych w ramach jednej inwestycji maksymalnie 6% stanowisk przeznaczonych dla samochodów osobowych, z których korzystają osoby niepełnosprawne, będzie mogło być zbliżone do okien budynków.

• wymóg zapewnienia większej ilości terenów czystych biologicznie.

W przypadku działek o powierzchni ponad 1000 mkw przeznaczonych pod publicznie dostępny plac, konieczne będzie zapewnienie co najmniej 20% terenu biologicznie czynnego.

• wymóg budowy lokali użytkowych o minimalnej powierzchni 25 mkw.

Lokale użytkowe o mniejszej powierzchni, będą mogły znajdować się jedynie na parterze lub pierwszym piętrze budynku, pod warunkiem że jest do nich bezpośredni dostęp z zewnątrz. (regulacja powyższa nie obejmie budynków zamieszkania zbiorowego takich jak hotele, motele czy pensjonaty).

• wymóg budowy mieszkań spełniających odpowiednie wymogi akustyczne.

Obowiązek stosowania między dwoma mieszkaniami w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych specjalistycznych przegród oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej (podobnie do wymagań pomiędzy dwoma mieszkaniami w budynku wielorodzinnym).

• zobowiązanie do zapewnienia większej ilości miejsc przeznaczonych do przechowywania rowerów i wózków.

Wchodzące w życie w kwietniu nowe regulacje, zobowiążą deweloperów do zapewnienia w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania rowerów lub wózków dziecięcych (ich minimalna powierzchnia będzie wynosiła 15 mkw, dopuszczalne ma być również wykonanie oddzielnego budynku gospodarczego, wiaty bądź altany, zamiast takich pomieszczeń w budynku wielorodzinnym).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!