Polscy menedżerowie pesymistycznie patrzą na nasz przemysł

Polski przemysł przetrwał COVID, ale nie radzi sobie z obecną sytuacją? Indeks PMI nastraja pesymistycznie.

Polscy menedżerowie pesymistycznie patrzą na nasz przemysł
  • Damian Jemioło
  • /
  • 7 sierpnia 2023

PMI w Polsce spada

Według najnowszych danych przedstawionych przez S&P Global wskaźnik PMI w polskim sektorze przemysłowym spadł z 45,1 pkt w czerwcu do 43,5 pkt w lipcu. Tym samym nastąpiło pogorszenie sytuacji w przemyśle, które okazało się bardziej znaczące, niż prognozowali ekonomiści, zakładając spadek PMI do poziomu 44,5 pkt. Polski przemysł znajduje się w okresie recesji i deflacji.

Gospodarka z nadziejami, ale firmy wciąż mają problemyGospodarka z nadziejami, ale firmy wciąż mają problemy Mariusz Grajda

Indeks PMI dla polskiego przemysłu już 15 miesiąc z rzędu wskazuje na dekoniunkturę. W lipcu liczba nowych zamówień spadła najbardziej od 8 miesięcy, a liczba nowych zamówień eksportowych zmniejszyła się najszybciej od maja 2020 r. Spadek popytu w przemyśle wpłynął na coraz głębszą deflację na rynku surowców, materiałów i towarów. W lipcu ponad 27% respondentów obniżyło swoje ceny.

Ekonomista Andrew Harker z S&P Global Market Intelligence komentując wyniki indeksu PMI, zaznaczył, że sytuacja w polskim sektorze produkcji przemysłowej wygląda coraz bardziej niepomyślnie. 

Popyt w przemyśle spada

Popyt spadł, co wpłynęło na ograniczenie produkcji, zatrudnienia i aktywności zakupowej. W międzyczasie ceny spadają, a producenci i dostawcy konkurują o mniejszą liczbę klientów. Koszty zakupu środków produkcji spadły najszybciej od 25 lat, a ceny sprzedaży również zmniejszyły się w rekordowym tempie.

Spowolnienie produkcji przemysłowej trwa od początku 2023 r. i się pogłębia. W lipcu produkcja, liczba nowych zamówień, zatrudnienie i aktywność zakupowa spadały szybciej niż w czerwcu.

Jest to również o tyle pesymistyczne, że w okresie pandemii koronawirusa polski przemysł – w przeciwieństwie np. do niemieckiego – radził sobie dość dobrze. 

Czym jest wskaźnik PMI?

Indeks PMI (ang. Purchasing Managers' Index) to wskaźnik ekonomiczny, który mierzy aktywność gospodarczą w sektorze produkcyjnym lub usługowym danego kraju. Jest on szeroko używany jako miernik zdrowia gospodarki, a szczególnie jako wskazówka dla analizy koniunktury gospodarczej.

Polska idzie na współpracę z Koreą. Kupi sprzęt, który odstraszy agresoraPolska idzie na współpracę z Koreą. Kupi sprzęt, który odstraszy agresoraMonika Świetlińska

Indeks PMI jest obliczany na podstawie miesięcznych ankiet, które są przeprowadzane wśród menedżerów odpowiedzialnych za zakupy w różnych przedsiębiorstwach. Ankietowani są pytani o różne aspekty działalności swojej firmy, takie jak produkcja, zatrudnienie, zamówienia, dostawy i ceny surowców. Odpowiedzi są przekształcane we wskaźnik, który zazwyczaj oscyluje wokół wartości 50.

Wartości powyżej 50 wskazują na rosnącą aktywność gospodarczą, co oznacza, że większość menedżerów uważa, że ich działalność się rozrasta. Wartości poniżej tego progu sugerują spowolnienie gospodarcze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!